Jamie Dimon, şu anda Fed tarafından uygulanmakta olan benzeri görülmemiş niceliksel sıkılaştırma önlemlerinin resesyona yol açabileceğini tahmin ediyor.

JPMorgan

Jamie Dimon, şu anda Fed tarafından uygulanmakta olan benzeri görülmemiş niceliksel sıkılaştırma önlemlerinin resesyona yol açabileceğini tahmin ediyor.

Mevcut makro senaryoya bakıldığında Dimon, yatırımcılardan yatırımlarında çok tutucu olmalarını istiyor.

JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, küresel yatırımcı topluluğuna yaklaşan bir ekonomik kasırga hakkında bir uyarıda bulunuyor. Dimon'un yorumları, küresel makroların mevcut durumu ve daha geniş ekonomik koşullar hakkında geldi.

Bu nedenle, yatırımcılardan gelen her şeye hazırlıklı olmalarını istedi. Alliancebernstein Holdings tarafından desteklenen bir finans konferansında konuşan JPMorgan CEO'su şunları söyledi:

Bu bir kasırga! Şu anda hava biraz güneşli, işler iyi gidiyor, herkes Fed'in halledebileceğini düşünüyor. O kasırga tam şurada, bize doğru geliyor. Sadece küçük bir fırtına mı yoksa Superstorm Sandy mi bilmiyoruz… Kendinizi hazırlasanız iyi olur.

2021 mega boğa koşusunun ardından ABD hisse senedi ve daha geniş kripto piyasası güçlü bir türbülans yaşadı. En iyi ABD hisse senedi endekslerinin üçü de yüzde 10-20 arasında herhangi bir yerde düzeltme yaptı. Öte yandan, kripto piyasası, son beş ayda 800 milyar doları aşan yatırımcı servetini aşındıran yaklaşık yüzde 35 oranında düzeltme yaptı.

Mayıs 2022'nin başlarında, Jamie Dimon türbülansı sadece "fırtına bulutları" olarak adlandırdı. Ancak, şimdi tahminini revize etmeye gidiyor. "Fırtına bulutları var dedim, onlar büyük fırtına bulutları, onlar  bir kasırga. JPMorgan kendimizi hazırlıyor ve bilançomuz konusunda çok tutucu olacağız." diye ekledi.

İlginç bir şekilde, JPMorgan stratejistleri yakın zamanda Bitcoin (BTC) fiyat hedefini “gerçeğe uygun değer” olarak 38.000 $ olarak revize etti. Ancak Dimon, Bitcoin'in değersiz olduğunu düşünmeye devam ediyor. Geçen yıl şöyle dedi: “Bitcoin destekçisi değilim. Bitcoin umurumda değil. Benim ilgim yok. Öte yandan müşteriler ilgileniyor ve ben müşterilere ne yapacaklarını söylemiyorum”.

Enflasyon Veya Durgunluk Arasında Seçim Yapmak

ABD enflasyon rakamları kırk yılın en yüksek seviyesine çıkıyor ve Federal Rezerv kolları çekmeye zorlandı. ABD merkez bankası yakında tahvil alım programını tersine çevirecek ve bilançosunu küçültecek. Zaten güçlü niceliksel sıkılaştırma (QT) önlemleriyle başladı. Şimdiye kadar 2022'de ABD Federal Rezervi iki büyük faiz artırımı açıkladı. Bu, büyümenin azalması ve olası bir durgunluk korkusuna yol açtı.

Jamie Dimon dedi ki:Hiç böyle bir QT'miz olmadı, yani 50 yıldır üzerine tarih kitapları yazabileceğiniz bir şeye bakıyorsunuz.

Pandemi sırasında sisteme çok fazla likidite pompaladığı için Fed'in faiz oranlarını yükseltmekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, güçlü QT önlemleri, bizi durgunluğa götüren önemli bir büyümeye yol açacaktır. Ancak bunu yapmamak, enflasyonun yükselmesine izin vermek anlamına gelir. Fed'in ikisi arasında bir denge kurmayı nasıl başardığını görmek ilginç olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ