İtalyan profesyonel futbol kulübü Juventus'un hayranları, kendi stadyumlarında gol attığında çalınacak şarkıya oy vermek için Socios platformunu kullandılar.

Juventus Futbol Kulübü

6 Ocak tarihli blog yazısına göre, oylama, spor için tokenlaştırılmış bir fan oylama platformu olan Socios'ta yapılan ilk anketi ve takımın markalı tokenı JUV'nun gerçek bir kullanım örneğini işaret etti. Aralık ayında başlatılan anketin ardından taraftarlar, Juventus'un Allianz Stadyumu'nda takım her gol attığında yeni şarkı olarak Song 2 by Blur'u seçti.

Dünyanın Dört Bir Yanındaki Hayranlara Ses Vermek

Blog, anket katılımcılarının etkili bir şekilde dahil edildiğini ve dünyanın dört bir yanından binlerce hayranın oylamaya katıldığını belirtti. Socios CEO'su Alexandre Dreyfus, etkinliğin fayda tokenlarının tarihindeki önemi hakkında şunları söyledi:

"Şimdiye kadar gördüğümüz fayda tokenlarının çoğu protokol ve katmanlarla ilgiliydi. Blockchain'in kendisi hakkındaydı. İlk kez, gerçek hayatta gerçek olarak kullanılan blockchain tabanlı bir varlığın faydasını görebilirsiniz. Çok erken bir aşama ve bu bir çıkıştı ama oldu. 2 nedenden ötürü blockchain kullanıyoruz.Bir tanesi çıkış tokenleri olan sınırlı bir `` Fan Tokenı '' yaratıyor (Şimdilik Chiliz Proof of Authority zinciri üzerinde ERC20) tüm dünyadaki hayranlara ses veriyor, ama aynı zamanda oylamanın adilliği ve şeffaflığı için blockchain kullanıyoruz. ”

Daha Fazla Genişleme Planları

Dreyfus, Socios'un önümüzdeki birkaç hafta içinde Paris Saint-Germain, Atletico Madrid, Galatasaray, West Ham ve AS Roma gibi diğer futbol kulüpleriyle benzer anketler yapmaya hazırlandığını açıkladı. Ayrıca, Socios token oylama seçeneğini e-spor ekiplerine genişletecek.

Blockchain teknolojisinin genel olarak benimsenmesi için ne anlama geldiği sorulduğunda, Dreyfus, gerçek ana fayda tokenlarının Bitcoin (BTC) ve ödemelerin anlatımından çok uzak olduğunu şart koştu. “Bu, ödeme olmayan bir şey için blockchain kullanımı ve sadece blockchain nedeniyle tasarlandı. Daha önce var olan bir şeyin yerini almıyoruz, yeni bir kullanım ve yenilik yarattık (fan tokenı, etki vb.) Ve bunu desteklemek için blockchain kullanıyoruz ”

Tokenize Sporlar

Juventus'un markalı tokenı, 2 Aralık 2019'da resmi olarak piyasaya sürülmeden önce bir yıl süren bir gelişme geçirdi. Tokenın başlangıç fiyatı, token başına 2 avro (o sırada 2.22 $) iken, sınırlı miktarda serbest token Socios.com uygulaması "Token Hunt" artırılmış gerçeklik özelliği ile kullanılabilir.

Geçen Ekim ayında Sacramento Kings NBA basketbol takımı, kripto koleksiyonlarını başlatmak için CryptoKaiju ile ortaklık kurdu. Fransız futbol kulübü Paris Saint-Germain, bir token ekosistemi başlatmak için Socios.com ile ortaklık kurdu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ