Fungible Token'lar (NFT'ler), 2021'in ilk iki çeyreğinde multi-milyar dolarlık bir sektöre dönüştü. Her boğa sezonunda, kripto alanından yeni bir kullanım durumu, ana akımın dikkatini çekiyor

Fungible Token'lar (NFT'ler), 2021'in ilk iki çeyreğinde multi-milyar dolarlık bir sektöre dönüştü. Her boğa sezonunda, kripto alanından yeni bir kullanım durumu, ana akımın dikkatini çekiyor ve NFT'ler, bu boğa koşusunun bir parçasını oluşturuyor. Bir konsept olarak NFT yeni bir şey değil ve ilk olarak 2018'de geldi, ancak 2021'de daha önce hiç olmadığı kadar ana akıma girdi. Her şey, sanatını NFT olarak 69 milyon dolara satan dijital sanatçı Beeple ile başladı, sanat eseri müzayede tarihindeki en büyük meblağlardan birini aldı, hemen hemen her ana akım medya yayınında yer aldı ve siz bilmeden önce her sanatçı ve ünlü, çalışmalarını bir NFT olarak açık artırmaya çıkarmak istedi.


Hype o kadar büyüdü ki, ana müzayede evleri NFT sanat eserlerini ve kripto para ödemelerini kabul etmeye başladı. İnsanlar yeni kripto kullanım durumu etrafındaki hype'ı kavrayamadan önce herkes bunun Eminem ve Beyonce gibi müzik ünlüleri, Floyd Mayweather gibi spor süper yıldızları ve NFL efsaneleri olmasını istedi ve liste daha da büyüyor.

 NFT'ler, gerçek dünyadaki bir hatıra sanatını simgeleyen bir blok zinciri kimlik doğrulamasından başka bir şey değildir, ancak popülaritesinin artmasıyla kullanım durumu yeni alanlara genişlemektedir. Galaxy Digital'in kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz, spor merkezli bir NFT pazaryeri başlattı.

Dikkat Edilmesi Gereken NFT Projeleri

Herhangi bir popüler kripto kullanım vakasında olduğu gibi, NFT çılgınlığı yüzlerce yeni NFT projesinin piyasaya girmesine yol açtı, ancak bunların çoğu zaman ayırmaya değmez. NFT pazarına bir sonraki milyar doları potansiyel olarak getirebilecek en iyi NFT projelerinden bazılarına bakalım.

SandBox:

Sandbox, üreticilerin eşler arası, merkezi olmayan Blockchain platformunda voksel varlıklarından ve oyun deneyimlerinden para kazanabilecekleri topluluk odaklı bir platformdur. Sandbox, ERC-20 SAND tokeni ve ERC-1155 tokenleri olan LAND ve FUND tarafından desteklenmektedir. Kullanıcıların voksel sanatı oluşturmasına ve canlandırmasına ve bunları dünya çapında ihraç etmesine olanak tanır. Ayrıca, en faydalı varlıkları satmak ve toplamak için bir yer sağlayan bir pazar yeri vardır.

Nafter:

Nafter, bir süredir en ilginç NFT projelerinden biri ve içeriğin kral olduğu dünyanın ilk sosyal medya NFT pazarını başlatmak için Instagram'ı geride bıraktı. Milyar dolarlık bir pazaryeri olma potansiyeline sahip bir fikir. Platform, etkileyicilerin mal yerine NFT sunduğu sosyal medya etkileyicilerinin popülaritesindeki büyük artışa dayanıyor. Merhametlerini satın almak veya onlarla tanışmak için para harcamaya hazır sosyal medya fenomenlerinin ve hayranlarının çılgınlığını zaten gördük. Bu platform, etkileyicilerin bazı nadir hatıraları, hayran çizimlerini ve fotoğrafları ve çok daha fazlasını NFT biçiminde sunmalarına yardımcı olacak ve hayranlar bu NFT'lerin değerine karar verecekti.

Lil Moon Rocket

Lil Moon Rocket, NFT'leri ve ardından "isim roketleri" tokenleri yayınlamak için Binance Chain'i kullanan bir NFT projesidir. Proje, vektör sanatı ve algoritma oluşturma kombinasyonundaki en son trendleri takip ediyor. Her müşteri, dijital sanat eserinin ilk satışından sonra ay roketi resmini alabilir. Lil Moon Rockets, proje yöneticilerinin ve ilk rakiplerinin en çok arzu edilen sanat eserini satın almasını engellemek için kendi "kör müzayede" modelini kullanıyor. Akıllı sözleşmeden sonra, tüm sanat eserleri ortaya çıkacak.

 Sosyal Medya NFT Savaşlarının Sıradaki Arenası Nasıl Olacak?

Yüzlerce NFT pazarı, geçtiğimiz birkaç ay içinde, aynı tokenleştirme ve açık artırma sanat eserlerinden biriyle ortaya çıktı. Bununla birlikte, Nafter daha az seyahat edilen bir yola giriyor ve diğerlerinin çoğu tarafından dokunulmamış büyük potansiyele sahip yeni bir arenaya giriyor, ancak yavaş yavaş diğer devler buna yaslanıyor, Geçen ay yayınlanan bir rapor, Instagram'ın bir NFT pazar yeri açmak istediğini öne sürdü. kendi. Sosyal medya NFT'leri yüzeyde çok önemli görünmeyebilir, ancak son on yılda reklam verenlerin değişimini ve etkileyiciler için çılgınlığı fark edersek, bu sosyal medya platformlarını reklamcılar ve sponsor anlaşmaları için bir merkez haline getirdiyse, sosyal medyanın potansiyeli anlaşılabilir.  

Hayranlar bu sosyal medya fenomenleri için çıldırıyor ve bu, Floyd Mayweather ve Logan Paul'un son boks maçından açıkça görülüyor. Bunun ancak sosyal medyadaki hype sayesinde mümkün olduğu gerçeği ikincil bir şey, insanların anlaması gereken şey, Mayweather'ın bu dövüşten 100 milyon dolar kazandığı ve Paul'un da multi-milyonlar kazandığıdır. İki yıldız tarafından kazanılan para miktarı, yalnızca insanların onları canlı izlemek için ödeme yapması ve Görüntüleme Başına Ödeme ile mümkün oldu. Boks maçının kendi başına bir değeri yoktu ama sosyal medyanın etkisi onu yakın tarihin en değerli olaylarından biri haline getirdi. Sosyal medya etkisinin yapabileceği şey budur.

Nafter tam olarak bu hype’dan yararlanıyor ve etkileyicilerin ve hayranların yeni bir NFT çağı başlatmak için bir araya gelebileceğine inanıyor. Tıpkı popüler influencer ürünlerinin lansmandan saatler sonra satılması gibi, içerik NFT'leri de benzer bir çekiciliğe sahip olacak, bir fotoğraf, küçük bir video veya hatta bir hatıra parçası olabilir ve hayranlar onu satın almak için acele ederdi. Beeple sanatını 69 milyon dolara satana ve internetin kaynak kodu 5,4 milyon dolara satılana kadar herkes NFT müzayedesine ve varlıkların tokenleştirilmesine oldukça şüpheci yaklaşıyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ