Guajardo, Bitcoin temalı kostümünü sergilerken, yarışmanın spikeri, "Kuşağa ihtiyaç duymadan nakit para gibi giyinerek dolaşabilirsiniz" dedi.

Kainat Güzeli, Milyarlarca İnsana İtibari Paradan Daha İyi Olanı Dünyaya Göstermek İçin Bir Bitcoin Kostümü Giyiyor

Guajardo, Bitcoin temalı kostümünü sergilerken, yarışmanın spikeri, "Kuşağa ihtiyaç duymadan nakit para gibi giyinerek dolaşabilirsiniz" dedi.
1.269 El Salvadorlu ile yapılan bir anket, ülke sakinlerinin çoğunluğunun Bitcoin'e ilgisiz olduğunu ortaya koydu.

Kainat Güzeli 2022 yarışmasının yarı finalleri öncesinde, El Salvador temsilcisi Alejandro Guajardo (bir model ve aktris), sahnede geçiş yaparken BTC temalı bir kostüm giydi. Perşembe günü Guajardo, moda kıyafeti giydiği fotoğraflarını Instagram'da paylaştı ve ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele'yi etiketledi. Kostüm, sırtına bağlanmış kakao çekirdekleri süslemeli dev bir kolon içeriyordu.

Daha sonra model, sağ elinde devasa bir fiziksel BTC kafası olan bir asa taşıdı. 2001'den önce, kolonun ABD Doları ile değiştirilmeden önce El Salvador'un yasal ödeme aracı olduğunu belirtmekte fayda var. Yarışmanın spikeri, "Bu görünüm El Salvador'un para birimi geçmişini sergiliyor.

Para Birimlerinin Tarihi

ABD Doları, El Salvador'un yasal ödeme aracı haline gelmeden önce, kakao ve kolon, ülkenin önceki para birimleriydi. Ancak ülke, 2001'de ABD Dolarını yasal ödeme aracı yaptı. Ayrıca El Salvador, 2021'de yasal ödeme aracı olarak ABD Dolarını BTC ile değiştirdi.

İlk kez herhangi bir ülkenin önde gelen dijital varlığı yasal bir ödeme aracı haline getirmesi nedeniyle, dünyanın önde gelen ekonomilerinden ciddi eleştirilere neden olan bir hareket. Yarışma spikeri, "Parça gibi giyinip kuşağa ihtiyaç duymadan dolaşabilirsiniz" dedi.

Bir plastik sanatçısı olan kostüm tasarımcısı Francisco Guerrero'ya göre, BTC'yi öne koymak, dijital para biriminin uzun vadede El Salvador'un yasal ihalesini temsil ettiği anlamına geliyor. Bununla birlikte, El Salvador başkanının veya Salvador hükümetinin bu küresel ortam aracılığıyla BTC'nin daha geniş çapta benimsenmesini teşvik etmek için kostümü kullanmada parmağı olup olmadığını kimse bilmiyor.

El Salvador, BTC'yi yasal ödeme aracı olarak kabul ettikten sonra, Bukele dünyayı BTC alımları hakkında güncelliyor. Geçen Kasım ayında, ülkenin BTC varlıklarını günde 1 BTC artıracağını tweetledi. Bu yılki kainat güzeli yarışmasında 84 yarışmacı var ve mevcut aşamadan seçilecek 16 yarı finalist var.

Guajardo, New Orleans sahnesinde yürürken, El Salvador'un milletvekilleri BTC tabanlı tahvillerin yapısını sağlayan bir yasa tasarısını onayladılar. Bazı milletvekilleri, tahvillerin yanardağla çalışan bir BTC şehrinin kurulmasını finanse etmek ve ülkenin devlet borcunun bir kısmını geri ödemek için kullanılabileceğini öne sürdü.

El Salvador'un Bitcoin İlgisi

Bu arada, José Simeón Caas Orta Amerika Üniversitesi tarafından 1.269 El Salvadorlu ile yapılan bir anket, ülke sakinlerinin çoğunun ülkenin BTC'yi yasal bir ödeme aracı haline getirme kararını hâlâ tam olarak desteklemediğini ortaya koydu. Birçoğu lider dijital varlığa ilgisiz kalmaya devam ediyor.

Anket sonuçlarına göre, anket izleyicilerinin yüzde 25'i 2022'de dijital para birimlerine sahip değil ve kullanmıyor. Ayrıca yüzde 66'sı Bitcoin'in yasal bir ödeme aracı olarak onaylanmasının bir başarısızlık olduğunu söylerken, yüzde 17'si bunu bir başarı olarak etiketledi. Ayrıca, yüzde 78'i, ülke başkanının BTC satın alarak kamu fonlarını boşa harcamayı bırakması gerektiğini öne sürüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ