Bitcoin Satıcısına İki Yıl Hapis

Kaliforniya Eyaletinde Bir Borsa Kullanıcısının Fonlarına El Konuldu

ABD’de 1.000’den fazla kişiye Bitcoin (BTC) satan bir LocalBitcoins kullanıcısı, iki yıl boyunca federal hapishanede hizmet vermeye devam edecek (!)


Meksikalı vatandaşı olan Jacob Burrell Campos, 2015 ve 2018 yılları arasında P2P platformu LocalBitcoins’teki Bitcoin satışlarından 820.000 $ 'dan daha fazla gelir elde etti.


Savcılar, Jacob Campos Burrell'in LocalBitcoins’te kara para aklama (AML) kontrollerini yapmadan ve satıştan elde ettiği USD fonlarının kaynağını belirlemek için özen göstermeden platformdaki kullanıcılara hizmet ettiğini belirledi.

Geçen yıl Ağustos ayından bu yana gözaltında olan Burrell, Ekim ayında hakkındaki tüm suçlamaları reddetti. Hapis cezasına çarptırılmasının yanı sıra, Burrell, LocalBitcoins satışlarından elde ettiği 823.357 dolarlık kazancını da kaybedecek.

Davada Jacob Burrell Campos  ekonomiyi istikrarsızlaştırmaya katkıda bulunduğu gerekçesiyle yargılanıyordu. Cointelegraph, Burrell’ın geçmişte de beş yıl demir parmaklıklar ardında kaldığını ortaya çıkardı.

ABD Hükümeti Jacob Burrell Campos’la benzer şekilde ülke ekonomisini istikrarsızlaştıracak faaliyetlerde bulunan kişilerin ensesinde. İç Güvenlik Ajanı David Shaw medyaya şu açıklamalarda bulundu:

Bugün Burrell'e verilen ceza, yasaların ve kuralların tıpkı diğer finansal işlemlerde olduğu gibi kripto para işlemlerinde de geçerli olduğunun bir hatırlatmasıdır.

Geçtiğimiz hafta ise, Kanadalı bir yargıç, ülkenin bugüne kadarki en büyük mağduriyetine sebebiyet veren bir uyuşturucu tacirinin 1,4 milyon dolarlık Bitcoin’ine el konulmasını talep etmişti. 1,4 milyon dolarlık Bitcoin’in ele geçirildiği dava Kanada yargısı için emsal karar teşkil ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ