Kripto para yatırımcısı olmak, Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir dijital para veya token gibi dijital bir para birimi satın almayı gerektirir.

Kaliteli Bir Kripto Para Birimi Portföyü Nasıl Kurulur

Kripto para yatırımcısı olmak, Bitcoin, Ethereum veya başka herhangi bir dijital para veya token gibi dijital bir para birimi satın almayı gerektirir. Bazı kripto yatırımcıları, mt4 kripto ticareti yapmak için en büyük dijital para birimlerini satın almaya devam etse de, diğerleri daha küçük piyasa değerlerine sahip kriptoları denemeyi sever.

Tipik olarak, daha düşük ticaret hacmine sahip bu altcoinler, ilk 10 kripto para biriminden daha iyi yatırım getirisi  ROI  sunar. Bununla birlikte, her yatırımcının hayali en büyük karı elde etmektir. Riskinizi korumanın en iyi yolu, kripto portföyünüzü tutarlı bir şekilde çeşitlendirmektir.

Risk alan veya risk almaktan kaçınan biri olsanız da, bunun için yapabileceğiniz yollar var. Dijital para portföyünüzü dengelemek zor değil; buna dahil olmak, getirilerinizi verimli bir şekilde en üst düzeye çıkarabilir.

Kripto Para Birimi Portföylerini Anlama

Bir kripto para portföyü, bir yatırımcının sahip olduğu bir dizi dijital para birimi olarak tanımlanabilir. Konvansiyonel finansta portföyler, tahvillerden hisse senetlerine kadar çeşitli varlık sınıflarında finansal araçlar içerir. Ancak, bir kripto portföyünden bahsederken, bir varlığın sahip olduğu farklı dijital para birimlerinden bahsediyoruz.

Sanal para birimi portföyü, bir elektronik tablo veya özelleştirilmiş yazılım kullanılarak izlenebilir. Portföyde izlenen metrikler, günlük kazançlar/kayıplar, yatırımcının elindeki toplam değer ve farklı cüzdanlarda tutulan kripto miktarıdır. Bir kripto portföyü tipik olarak Bitcoin, altcoinler ve diğer kripto finansal ürünlerini içerir.

Kripto portföy yazılımı kullanan olağan yatırımcı türleri arasında günlük yatırımcılar ve yüzücüler bulunur. Bununla birlikte, salıncak yatırımcıları gibi uzun vadeli yatırımcılar bazen analiz için kripto portföylerinden yararlanır.

Dijital Para Birimi Türleri

Ödeme Paraları

Bugün sadece bir ödeme aracı olarak var olan bir madeni parayı sınıflandırmak kolay değil. Bununla birlikte, ilk kripto para birimi olan Bitcoin'i yaratmanın tüm nedeni, bir ödeme yöntemi olarak hizmet etmekti.

Bitcoin, bir ödeme jetonunun en belirgin örneği olmaya devam ediyor. Yine de diğerleri arasında, iyi bilinen Bitcoin çatalının sonucu olan Bitcoin Cash ve Bitcoin ağından daha hızlı ödemeleri destekleyen para birimi olan Litecoin yer alıyor.

Stabil Paralar

Stabilcoin'ler, dijital para adı verilen bir sistemde ABD doları veya Euro gibi mevcut varlıkları takip eder. Örneğin, Tether gibi dijital paralar ABD'ye 1:1 oranında sabitlenir. Başka bir stabilcoin olan PAX Gold, bir ons altının fiyatına sabitlendi.

Tipik olarak, dijital paralar, izledikleri finansal varlıkların eşdeğer bir miktarını rezervlerinde tutar. Çoğu yatırımcı için bir stablecoin tutmak, herhangi bir kâr elde etmek anlamına gelmiyor. Bunun yerine, çoğu yatırımcı tarafından kripto para piyasasındaki düşüş eğilimi sırasında para birimlerinin değerini korumak için satın alınır. Tipik olarak, dijitparalar, izledikleri finansal varlıkların eşdeğer bir miktarını rezervlerinde tutar.

Dijital para piyasası, dünyadaki en değişken olarak derecelendirildi. Kripto paranızın değerini piyasadaki ara sıra fiyat düşüşlerine karşı korumaya çalışmak, ancak bir dijital para kullandığınızda başarılı olabilir.

Kripto para biriminizi ABD Doları, Euro, Yen veya başka bir fiat para biriminde hedge edebilirsiniz, ancak kriptodan fiat'a geçmek uzun zaman alır.

Yardımcı Tokenler

Bir yardımcı program tokeni, bir kullanıcının belirli bir hizmete veya ürüne erişmesine izin verir. En iyi bilinen yardımcı program tokeni, Ethereum platformundaki hizmetlere erişmenizi sağlayacak olan Ethereum'dur.

Ether, Ethereum ağındaki bir işlem için ücret alındığında ödeme yapmak için kullanılabilir. Merkezi olmayan bir uygulama kullanırken de kullanabilirsiniz.

Kripto Portföyünüzü Verimli Bir Şekilde Oluşturma

Dijital Paralarınızı Sınıflandırın

Kripto portföyünüzü yüksek, orta ve düşük riskli dijital para birimleri arasında bölmeniz gerekir. Dijital paraları sınıflandırmadan önce biraz analiz yapmanız gerekecek.

Çok fazla yüksek riskli dijital paraya sahip bir kripto portföyüne sahip bir yatırımcı, büyük olasılıkla daha yüksek bir ödül alabilir. Öte yandan, piyasa tersine dönerse, kayıplar çok büyük olacaktır.

Risk alan biriyseniz, portföyünüzü yüksek ve orta riskli paralar arasında bölebilirsiniz. Riskten kaçınan bir yatırımcı, düşük ve orta riskli madeni paralara sadık kalır.

Kendi Stablecoin'leriniz

Stabilcoinlerin bir yatırımcıya kar sağlama olasılığı düşük olsa da, likidite nedenleriyle onları elde tutmak en iyisidir. Kripto pazarında alım satım pozisyonlarına girmenin ve çıkmanın en iyi yolu olmaya devam ediyorlar. Bir stabilcoin'in olmaması, bir ticaret fırsatını kaçırmanızın nedeni olabilir.

Yeniden Dengeleme Alıştırması Yapın

Daha önce düşük riskli olarak sınıflandırılan bir dijital para, belirli nedenlerle daha oynak hale gelebilir ve ardından orta veya yüksek riske geçebilir. Riskli dijital paralarınızı yeniden dengelemeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için kripto portföyünüzü sürekli olarak analiz etmeniz gerekir. Aynı şekilde, düşük riskli olarak sınıflandırılan birkaç madeni para tutuyorsanız, daha az getiri sağlayabilir.

Çözüm

Bir kripto para birimi yatırımcıyı olmak çok kolay olsa da, getirilerinizi en üst düzeye çıkarmak, ne kadar iyi denge kurduğunuza bağlıdır.  Portföyünüze dahil etmek için ödeme tokenleri, sabit tokenler ve hizmet tokenleri gibi farklı tokenler seçebilirsiniz.

Portföyünüzü dengelemek için dijital paralara sahip olmanız, paralarınızı riske göre sınıflandırmanız ve varlık yeniden dengelemesi uygulamanız gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ