Kamboçya'daki günlük yayın Phnom Penh Post'a göre, ülkenin merkez bankası, CBDC içeren blok zincirle çalışan bir para transferi platformu olan “Project Bakong” u piyasaya sürecek.

Kamboçya Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Ödeme Sistemini Başlatıyor

Kamboçya'daki günlük yayın Phnom Penh Post'a göre, ülkenin merkez bankası, CBDC içeren blok zincirle çalışan bir para transferi platformu olan “Project Bakong” u piyasaya sürecek.

Kamboçya Ulusal Bankası (NBC) genel müdürü Chea Serey, CBDC'nin ülkenin 43 ticari bankasından 11'inin desteğine sahip olduğunu söyledi. Serey'e göre, daha fazla finans kurumu platforma katılacak ve proje hayata geçtikten sonra CBDC'yi kullanacak.

Bakong Projesi'nin yakında başlatılması ile ilgili olarak yorum yapan Serey, şunları kaydetti:

Bakong, Kamboçya'daki ödeme alanındaki tüm oyuncuları aynı platformun altına getirmede merkezi bir rol oynayacak ve böylece son kullanıcıların bankaları ne olursa olsun birbirlerine ödeme yapmalarını kolaylaştıracak. Sonunda, Bakong sistemi üzerinden de sınır ötesi ödemeye izin vermeyi umuyoruz.

Kamboçya merkez bankası, önerilen CBDC'nin merkezi kontrolünü, bankalar ve ülkedeki diğer finansal kurumlar gibi katılımcıları içeren kapalı bir sistemle koruyacak. Bakong Projesi'nin, 2019'un ilk çeyreğinin sonundan önce beklenen son lansmanla Temmuz 2019'da deneme aşamasına geçtiği bildirildi.

Kamboçya merkezli bir CBDC'nin oluşturulması, kripto paraların ülkede hala yasal olmadığı bir zamanda geliyor. NBC, çoğu diğer merkez bankası gibi, kripto para birimlerinde işlem yapma riskleriyle ilgili uyarılar yayınladı.

Kamboçya’nın Projesi Bakong birçok CBDC ve devlet destekli dijital para projelerinden biridir. Çin gibi uluslar, genellikle Facebook’un Libra’sı gibi özel dijital para projelerine karşı olan kendi CBDC'lerini serbest bırakma planlarıyla ilerlemeye devam ediyor.

 Görünüşe göre güç toplayan CBDC ile Kanada ve İsviçre gibi ülkelerin büyük merkez bankaları bir CBDC düşünce tankı oluşturmak için Bank of International Settlement (BIS) ile işbirliği yaptı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ