Kamboçya, ülkenin ödeme sistemi için dağıtılmış bir defter teknolojisi ağı kuruyor ve ABD dolarının kullanımını azaltıyor.

Kamboçya Ülkenin Ödeme Sistemi İçin Bir Blockchain Ağı Kuruyor

Kamboçya, ülkenin ödeme sistemi için dağıtılmış bir defter teknolojisi ağı kuruyor ve ABD dolarının kullanımını azaltıyor.

Yeni dağıtılmış defter teknolojisi ağı, yerel fiat para biriminin kullanımını artırmayı ve ABD doları kullanımını azaltmayı amaçlamaktadır. Gerçek zamanlı ödemeleri kolaylaştıracak ve ülke ödemelerin maliyetini önemli ölçüde azaltmayı umuyor. Ödeme sisteminin çeşitli faydaları olacaktır, ancak asıl amaç ABD dolarının kullanımını azaltmaktır.

“ABD doları yerel ödemelerin % 90'ından fazlasını oluşturuyor.”

Kamboçya Ulusal Bankası'nın başkan yardımcısı Serey Chea, yakın tarihli bir etkinlikte ABD dolarının yerel ödemelerin % 90'ından fazlasını oluşturduğunu ve bu da Kamboçya'yı tüm dünyadaki dolara bağımlı ekonomilerden biri haline getirdiğini söyledi. DLT ödeme ağı, ülkenin dolar kullanımını azaltmak için en iyi şansı ve merkez bankası bundan tam olarak yararlanmayı planlıyor. Başkan yardımcısı, düzenleyicinin bu yıl “umarım çok yakında” diyerek projeyi başlatmayı planladığını açıkladı.

 Yeni blockchain ağı, kullanıcıların kendi aralarında para işlemesine izin verecek bankaları ve e-cüzdan sağlayıcılarını bir araya getirecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ