Kanada, ülkedeki ilk Blockchain tabanlı döviz ticaretini onayladı

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu, önümüzdeki hafta Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda faaliyete geçecek olan Kanada'nın ilk Blockchain döviz ticareti fonunu (ETF) onayladı.

Kanada'nin bağımsız bir yatırım yönetimi şirketi Harvest Portfolio, Ocak ayında, Globe and Mail'e göre Kanada yatırımcılarına Blockchain teknolojisi sektörüne katılma imkânı bulmaya çalışan Blockchain Technologies ETF (Borsa Kodu: HBLK) için hazırlık belgelerini sundu.

Harvest Portfolios bildirgesi , fon "doğrudan veya dolaylı olarak Blockchain teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına maruz kalan ihraçcıların hisse senetlerine" yatırım yapacaklarını açıkladı. Şirket, ETF'ye Blockchain Teknoloji projelerini izlemek ve Harvest Blockchain Technologies Endeksini yansıtmak istemektedir.

Globe and Mail'e göre, Kanada'nın First Trust Portfolios ve Evolve Funds Group Inc. adlı diğer iki Kanada şirketi de Blockchain fonları açmaya çalışıyor ve ilk inceleme yazılarını bu hafta düzenleyicilerle birlikte gerçekleştirdi.

First Trust, ABD pazarında halen varlığını sürdürüyor ve Blockchain ETF'yi LEGR işareti altında sunuyor. Şirket, Indxx Blockchain Endeksinden sonra modellenen, First Trust Indxx Yenilikçi İşlem ve Süreç ETF'sinin (Borsa Kodu: BLCK) Kanada'daki tanıtımı müşterinin talebinin bir ürünüdür.

"Bir Kanada hisse senedi ürünü veya ABD menşeli bir ürün hakkında konuşsak da, müşterilerle kurduğumuz her görüşme kaçınılmaz olarak Blockchain veya Bitcoin'i tartışmaya açar"

Evolve Funds Inc, LINK olarak bilinen önerilen Blockchain ETF'nin Kanada'daki yatırımcılara sunulan "aktif olarak yönetilen" ilk olacağını iddia ediyor. Ürün, şirketi "sektördeki yeni fırsatlardan yararlanmaya" yönlendiriyor.

Funds, yaptığı açıklamada , "Blockchain teknolojilerinin araştırılması, geliştirilmesi veya kullanılmasında yer alan ihraççıların hisse senetleri veya teknoloji donanımı da dahil olmak üzere Blockchain uygulamaları için tedarik zincirinde yer alan hisse senetlerine" yatırım yapacaklarını söyledi.

CoinDesk tarafından daha önce bildirildiği üzere, ABD'de ticaret yapmak için ilk Blockchain satışı gerçekleştiren ETF'ler geçtiğimiz ay Nasdaq ve NYSE Arca'da faaliyete geçti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ