Kanada merkez bankası tarafından Bitcoin ve kripto varlıklarının farkındalığı ve kullanımı üzerine yapılan uzun bir araştırma, son ayı piyasasına rağmen kripto farkıdalığının etkileyici bir büyüme gösterdiğini belirtiyor.

Kanada Merkez Bankası Bitcoin Anketi Yaptı: Farkındalık Artıyor

Kanada merkez bankası tarafından Bitcoin ve kripto varlıklarının farkındalığı ve kullanımı üzerine yapılan uzun bir araştırma, son ayı piyasasına rağmen kripto farkıdalığının etkileyici bir büyüme gösterdiğini belirtiyor. Araştırma aynı zamanda Kanada’nın kripto endüstrisi hakkında ne düşündüğü ve geleceğin nakitsiz bir toplum için neler yapabileceği hakkında iyi bilgiler sunuyor.

Kanada'da Kripto Farkındalığının Artması

Kanada Bankası Bitcoin Omnibus Anketi (BTCOS), Kanadalıların Bitcoin ve diğer kripto varlıklarının farkındalığı, mülkiyeti ve kullanımı konusundaki eğilimleri tespit etmek için son birkaç yıldır uygulanıyor. Son zamanlarda yayınlanan derinlemesine araştırma, kripto pazarlarının ve onunla ilişkili eğilimlerin yükselişini ve düşüşünü izliyor.

Merkez bankasının anketi gerçekleştirme nedenleri, Kanadalılar tarafından kullanımının finansal sistemi nasıl etkileyebileceğini anlamak. Bulgular, son zamanlarda faiz oranlarını koruyan bankaya yönelik olarak toplumun nakitsiz bir topluma yönelme yönünde bir kararının olduğunu ve Kanadalıların henüz hazır olup olmadığını tespit ediyor.

Sonuçlar 2016 ve 2018 yılları arasında Bitcoin'i tanıyan Kanadalıların payının yüzde 62'den yüzde 89'a yükseldiğini tespit ediyor. Bu şaşırtıcı değil çünkü tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar fiyatların artması sırasında ana akım medyada Bitcoin yer alıyordu.

Kripto para piyasası, spekülasyon fiyatlarının yükselmesiyle birlikte, bu dönemde yüzde 3'ten yüzde 5'e yükselirken, Bitcoin satın alan Kanadalıların sayısını da arttırdı. Demografi, Bitcoin'e sahip olanların büyük oranda 18 - 34 yaşları arasında üniversite eğitimli erkekler olması nedeniyle de şaşırtıcı değil. Ancak, tüm yaş grupların, kripto varlıklarının manşetlere girmesiyle ilgili dönemde farkındalıkta bir artış olduğu görülüyor.

Kanada’daki Hodl

Anket, büyük ayı piyasasına rağmen, 2018’de Bitcoin mülkiyetinin artmaya devam ettiğini ortaya koydu. 2018’de Bitcoin sahibi olan Kanadalılara yüzde 5’lik bir oranın daha eklendiği belirtiliyor.

Bu durum, Kanadalıların dünyadaki meslektaşları gibi 2018 kripto kışında Bitcoin biriktirdiğini gösteriyor. Aynı dönemde, 55 yaş ve üstü olanlar arasında ilginç bir şekilde BTC mülkiyeti üçe katlandı.

Hane halkı gelirleri 30.000 doların altında olanlarda Bitcoin sahipliği yüzde 4,3'den 2,8'e düşüyor. Ancak geliri 70,000 doların üzerinde olanlarda Bitcoin sahipliği yüzde 4,3'den 7,0'a yükseldi. Bu, önceki yıllarda bulunmayan bir mülkiyet açığı yaratmış durumda.

Raporda, bulguların ABD’dekine benzer olduğu belirtildi. 2018'de New York Federal Rezerv Bankası Tüketici Beklentileri Anketi katılımcıların yüzde 85'inin kripto varlıklarını duyduğunu ve yüzde 5'inin kripto parasının bulunduğunu belirtmişti. İngiltere'de ise Bitcoin sahipliği o yıl sadece % 3 idi.

Araştırma ayrıca, 2017'de Bitcoin'e sahip olmanın temel nedeninin spekülasyon olduğunu, ertesi yıl BTC sahiplerinin mal ve hizmet satın almak veya kişiden kişiye transfer yapmak için Bitcoin’i daha sık kullandığını belirtiyor.

Sonuç olarak, Kanada’da kripto farkındalığı ve mülkiyeti 2018’deki büyük pazar çöküşüne rağmen artmış durumda.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ