Kanada merkez bankası, potansiyel bir CBDC'nin özelliklerini tartışmak için çevrimiçi bir halkla istişare başlatıyor.

Kanada Merkez Bankası’ndan Yeni CBDC Hamlesi

Kanada merkez bankası, potansiyel bir CBDC'nin özelliklerini tartışmak için çevrimiçi bir halkla istişare başlatıyor.

Kanada Bankası bugün erken saatlerde Kanada'nın ulusal para biriminin dijital bir versiyonunu çıkarmayı araştırdığını belirtti.

Merkez bankası, CBDC'lerin ihracının banknot basımını etkilemeyeceğini açıkladı.

Banque du Canada (Kanada Bankası), dünya çapında kripto varlıkların artan şekilde benimsenmesine ayak uydurmak için kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarmayı düşünüyor. Merkez bankası, dijital bir Kanada dolarına entegre edilebilecek özellikleri belirlemek için halkın geri bildirimine ihtiyaç duyuyor.

Threshold (T) Coin Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla T Token

CBDC İhracının Banknotlar Üzerinde Etkisi Olmayacak

Bugün erken saatlerde yapılan bir basın açıklamasında Kanada Bankası, potansiyel bir CBDC'nin tasarımını ve kullanım durumlarını keşfetmek için dijital Kanada doları hakkında kamuoyu istişareleri başlattığını duyurdu. İstişare bugün başladı ve 19 Haziran 2023'e kadar halkın katılımına açık kalacak. Merkez bankası, dünya çapında hızla gelişen ödemeler alanına atıfta bulunarak ülkenin ulusal para biriminin dijital bir versiyonunu araştırdığını açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Kanada'nın merkez bankası olarak, herkesin her zaman ülke ekonomisinde yer alabilmesini sağlamak istiyoruz. Bu, geleceğin getireceği her şeye hazır olmak anlamına gelir.”

Kanada merkez bankası, özel kripto para birimlerinin ve merkez bankası dijital para birimlerinin giderek daha fazla benimsendiğini ve bunların yakında Kanada'da popüler bir ödeme yöntemi haline gelme olasılığını kabul etti. Statükoyu korumak ve Kanada dolarının resmi ve merkezi olarak ihraç edilen para birimi olma rolünden taviz vermemek için Kanada Bankası, vatandaşlarına dijital bir alternatif sunmayı düşünüyor.

Merkez bankasına göre, bir CBDC her vatandaşın ekonomide yer almasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, Kanada Bankası güvenli, erişilebilir ve güvenilir bir ödeme yöntemi olarak banknotların rolünü kaydetti. Bu amaçla banka, gelecekte de CBDC'ler yerine onları tercih edenlere banknot sunmaya devam edeceğini belirtti. Merkez bankası, "Nakit hiçbir yere gitmiyor" diye ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ