Kanada Merkez Bankası, kendi dijital para biriminin piyasaya sürülmesini gerektirebilecek senaryolara hazırlanmak için bir beklenmedik durum planı yayınladı.

Kanada Merkez Bankası Perakende Dijital Para Birimi İçin Beklenmedik Durum Planı Yayınladı

Kanada Merkez Bankası, kendi dijital para biriminin piyasaya sürülmesini gerektirebilecek senaryolara hazırlanmak için bir beklenmedik durum planı yayınladı.

Merkez bankası şu anda Kanada merkezli dijital dolar ihraç etmek için “zorlayıcı” bir durum görmemekle birlikte, ortaya çıkması durumunda perakende, nakit benzeri dijital para birimi başlatma kapasitesini arttırmak istiyor.

Bankanın Başkan Yardımcısı Timothy Lane, “Potansiyel bir CBDC'nin [merkez bankası dijital para birimi] neye benzeyebileceğini ve karar vermek için bir karar verilirse nasıl yönetilebileceğini çözmek için ilerlememiz gerekiyor” açıklamasında bulunuyor.

Merkez bankası, dijital para basmaya karar verebileceği iki senaryo belirlemiş durumda: Birincisi, fiziksel nakit kullanımının tamamen azaltılması veya ortadan kaldırılması ve ikincisi, özel kripto para birimlerinin ciddi yollara girmesi senaryosu

Lane, “Her iki senaryoda da, Kanada Merkez Bankası'nın devreye girmesi için bir argüman olmuş oluyor. Banka bunu güvenilir bir kamu kurumu olarak yapacak ve ticari bir gerekçesi olmadan en önemli öncelik olan halkın menfaati ile tasarlanan resmi bir dijital para birimi oluşturacaktır.”

Özellikle ikinci senaryo, Kanada’nın parasal egemenliğine “kabul edilemez bir meydan okuma” getirebilir, diyen Lane, böyle bir tehdidin Facebook liderliğindeki stabilcoin projesi Libra olduğunu da sözlerine ekledi.

“Libra’nın vaatlerini yerine getirip getirmeyeceğini veya hatta var olup olmayacağını tahmin etmek zor. Ancak, Bankanın paranın geleceğine nasıl tepki vermesi gerektiğini etkileyen dönüştürücü bir teknolojinin iyi bir örneğidir ”açıklmasında bulunuyor.

Merkez bankasının önceden hazırlanması “kritiktir”, ancak dijital para biriminin gerçek bir prototipinin oluşturulması “birkaç yıl” alacak.

Şimdilik, Kanada Merkez Bankası dijital para birimi isteyip istemediklerini ve nasıl istediklerini öğrenmek için “Kanada'daki Eyalet ve bölgelerde hükümetler ve kilit paydaşlara” danışacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ