Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), kriptoyu içeren yeni bir dolandırıcılık faaliyetinin artışıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Kanada Polisi Bitcoin (BTC) Dolandırıcılığı Üzerinden Tetikte

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), kriptoyu içeren yeni bir dolandırıcılık faaliyetinin artışıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kötü aktörler, Kanada Gelir Ajansı (CRA) çalışanlarını kurbanlarını Bitcoin ödemeleri yapmaya ikna etmek için taklit ediyorlar.

Borcun Değil

Telefon dolandırıcılığı basmakalıp görünse de, zamanında vergi beyannamesi vermeyen herkes sahtekârlara kolayca avlanabilir. Vergilerini özenle ödeyenler bile, ellerinde derhal ödenmesi gereken sahte bir borca sahip olduklarına inanmaya ikna edilebilir.

Dolandırıcılar genellikle çizginin diğer ucundaki kişiyi paralarla tehdit ederek aktarım yapmaya zorluyor. Sonunda talihsiz kurbanlar, gereksiz sorundan kurtulmak için gerekli miktarda parayı göndermek için aceleci bir karar veriyor.

Tuzaktan Kaçınma

MKK, Kanada'da ikamet edenlerin, ofis yerini isteyip arayanın gerçek kimliğini doğrulayarak meşru bir çalışanla uğraştıklarından emin olmaları gerektiğini söylüyor. Diğer bir önemli önlem, MKK'nın telefon numaralarının listesini gözden geçirmek.

Acele etmeye gerek yok, çünkü MKK hiçbir zaman anında ödeme talep etmeyecek.

Kanada Kripto Dolandırıcılığıyla Boğuşuyor

31 Aralık günü, Kanadalı büyük hizmet kuruluşu Toronto Hydro, müşterilerini çalışanlarını taklit eden dolandırıcılarla ve elektriksiz kalmak istemeyen kurbanlardan ödeme toplama konusunda uyardı.

Bu arada, Seaforth (Güney Ontario) sakinleri, Bitcoin'de ödeme yapılmadıkça kurbanlarının evlerini havaya uçurmakla tehdit eden suçlulardan tehditler aldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ