Kanada Başbakanı Justin Trudeau, protestocuların kripto para birimleri de dahil olmak üzere fonlara erişimini kesmek amacıyla 1988 Acil Durum Yasası'nı yürürlüğe koydu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, protestocuların kripto para birimleri de dahil olmak üzere fonlara erişimini kesmek amacıyla 1988 Acil Durum Yasası'nı yürürlüğe koydu.

Kanada hükümeti, ülkenin COVID-19 kısıtlamalarını protesto eden kamyon şoförlerine fon akışını kısıtlamak amacıyla ilk kez Acil Durum Yasası'nı başlattı. Yasaya göre hükümet, mahkeme sistemine geçmeden banka hesaplarını dondurabilir ve gösterileri sona erdirmek için bir dizi başka önlem alabilir. Bugünlerde ülkelerdeki birçok protestocu, anonim ve takip edilmesi zor olduğu için artık kripto para birimlerine güveniyor.

"Kanada'nın Kara Para Aklama ve Terörle Mücadele Mali Kurallarının Kapsamını Genişletiyoruz"

Kanada Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland bugün düzenlediği basın toplantısında, "Kanada'nın kara para aklama ve terörle mücadele mali kurallarının kapsamını genişletiyoruz, böylece kitle fonlaması platformlarını ve kullandıkları ödeme sağlayıcılarını da kapsıyor" dedi. Maliye Bakanı olarak da görev yapan Freeland, bu eylemlerin kripto para birimlerini de kapsayacağını ekledi. Fonların dondurulması kararı, yolları kapatmaya, maske kurallarını hiçe saymaya ve aşı zorunluluklarından memnuniyetsizliklerini dile getirmek için korna çalmaya başlayan “Özgürlük Konvoyu” adlı bir grup kamyon şoförünün haftalarca süren protestolarından sonra geldi.

Grubun GoFundMe Hesabı Kapatıldı

Grubun GoFundMe hesabı, Kanada hükümetinin baskısı üzerine 4 Şubat'ta kapatıldı ve bu noktada Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere alternatif finansman yöntemlerine yöneldi. Acil Durumlar Yasası önlemleri hemen yürürlüğe girse de, Başbakan Justin Trudeau'nun hükümetinin Kanada'nın her iki yasama organından, yani Avam Kamarası ve Senato'dan destek alması için bir haftası var.

Geçen yıl Bitcoin'i yasal ihale haline getiren bir yasayı zorlayan otoriter eğilimli lider El Salvador Başkanı Nayib Bukele, “Bunlar diğer ülkelere demokrasi ve özgürlük hakkında ders vermeyi seven insanlar mı?” diye yazdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ