Şu anda kullanılmayan Kanada kripto borsası QuadrigaCX hakkında yeni bir derinlemesine rapor, platformun iflas etmeden aylar önce Ponzi şeması olarak çalıştığını gösteriyor.

Kanadalı Düzenleyiciden Şok Rapor: QuadrigaCX Modern Yöntemi Kullanan Dolandırıcılık

Şu anda kullanılmayan Kanada kripto borsası QuadrigaCX hakkında yeni bir derinlemesine rapor, platformun iflas etmeden aylar önce Ponzi şeması olarak çalıştığını gösteriyor.

Sahte varlıklarla ticaretten kullanıcı mevduatları ile kayıpları karşılamaya kadar, geç kalan Gerald Cotten'in QuadrigaCX'i, platformun ne olursa olsun başarısız olmaya mahkum olacağı şekilde koştuğu iddia ediliyor. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), olaylar zincirinde, bir zamanlar Kanada'nın en büyük kripto para birimi ticaret hizmetinin ölümüne yol açan ayrıntılı bulgular yayınladı.

Quadriga Müşteri Mevduatı ile Ticaret

OSC raporuna göre Cotten, Quadriga'nın cüzdanlarının tek taraflı kontrolünü sağladı. Müşteri mevduatlarına bu sınırsız erişimden yararlanarak, CEO'nun, Quadriga'dan diğer kripto para birimi borsalarında işlem yapmak için fonları taşımaya başladığı iddia ediliyor. Bu eğilimi detaylandıran rapordan bir alıntı şu şekildedir:

Cotten bir Quadriga yüklenicisine, belirli bir cüzdan adresinin Quadriga soğuk cüzdan adresi olduğunu ve Cotten’in başka bir kripto varlık ticaret platformundaki hesabı için gerçekten bir depozito adresi olduğu söyledi.

Quadriga kullanıcıları, platformun fonları ile depozitoları arasında ayrım yapılmasının farkında değildi. Bunun yerine, borsa tüm kripto para birimi varlıklarını Cotten tarafından kontrol edilen cüzdanlarda topladı.

Quadriga, kitaplarında kullanıcı depozitolarını ve şirket fonlarını ayırmak için sınır oluşturmamaktan başka, kendi kitaplarını koruma girişimlerini de terk etmiş görünüyor. Raporun bir parçası olarak, OSC, kripto borsasının 2016'dan sonra finansal sağlığının kayıtlarını tutmayı bıraktığını, bunun yerine müşterilere olan yükümlülüklerini, yani para çekme taleplerini izlemeyi seçtiğini açıkladı.

Sıfıra yakın muhasebe ve kullanıcı fonlarına kontrolsüz erişimin potansiyel olarak tahrip edici karışımının ortasında Cotten, Quadriga fonlarını ticaret için diğer kripto borsalarına aktararak giriş yapmaya başladı. OSC müfettişleri Cotten'in bu platformlarda ticaret yapmak için sahte KYC ayrıntılarıyla hesaplar oluşturduğunu söylüyor.

 Özünde, Cotten sınırsız bir kredi tesisiyle ticaret yapıyordu: kendi veya Quadriga’nın işlemlerini destekleyen varlıkları olmadan istediği kadar ticaret yapabilirdi. Quadriga müşterileri onun bilinmeyen alacaklılarıydı. Cotten’in ticaret kayıplarının risklerini ve sonunda etkisini taşıyorlardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ