Europol

Europol'e göre her yıl 3-4 milyar sterlin değerindeki para, kripto paralar yardımıyla aklanıyor. Ajansın yönetmeni Rob Wainwright, BBC'nin Panorama gazetesine düzenleyicilerin ve endüstri liderlerinin sorunun üstesinden gelmek için hep birlikte çalışılmasının gerektiğini söyledi. Dikkat ederseniz bu uyarı; Bitcoin'in değeri Aralık ayındaki rekor seviyelerinden yarı yarıya düştükten sonra geldi. İngiltere polisi program hakkında yorum yapmadı.

Bay Wainwright, Avrupa Birliği Yasa ve Uygulama İşbirliği Ajansı Europol'un, Avrupa'daki yasadışı kazancın 100 milyar sterlininin yaklaşık yüzde 3 ila 4'ünün kripto para birimleri ile aklandığını tahmin ediliyor.Bitcoin’i paraya çevirdikten sonra parayı çeteye geri veriyor. Wainwright bu nedenle parayı aklayan kişiyi tespit etmenin de zor olduğunu vurguluyor. "Kripto paralar çok hızlı bir şekilde büyüyor ve oldukça kaygılıyız"  hakkında bir çok yorum yapıldı.

Bitcoin ve diğerleri

Burada birçok farklı kripto para birimi olmasına rağmen bunların arasında  en çok Bitcoin bilinir. Kripto paralar dolar ve euro gibi geleneksel para birimleri için bir alternatif teşkil ediyor. Bununla birlikte, geleneksel para birimlerinin aksine, kripto paralar hükümetler ve geleneksel bankalar tarafından basılamaz, onlar tarafından kontrol edilmez veya düzenlenmez. Bunun yerine, dijital paralar, "madencilik" olarak bilinen bir süreç olan karmaşık matematik denklemleri çalıştıran bilgisayarlar tarafından farklı algoritmalar oluşturulur ve ardından, dünya çapında bilgisayarlar işlemler için kimliklerini gizlerler.

Kripto para birimlerinin adsız ve düzensiz doğası sayesinde suçluları cezbediyor. Bu da yapılan işlemlerin takibini tespit etmenin zor olduğu için polisin onları izlemesini oldukça zorlaştırıyor.

Bay Wainwright şu açıklamarda bulundu:

"Kripto paralar bankalar değil merkezi bir otorite tarafından idare ediliyorlar, bu yüzden polis bu işlemleri izleyemiyor. Ve onları cezai olarak tanımlanırsa, düzenli bankacılık sistemindekinin aksine varlıklarını dondurma imkanlarının bulunmadığını"

Europol tarafından tespit edilen bir diğer sorun ise suçluların para aklamak için kullandıkları yöntemi içeriyor. Cezai faaliyetlerden elde edilen gelirler, daha küçük miktarlarda bitcoine dönüştürülüyor. Wainwright, "Çoğu durumda polisin bunu kimi yakaladığını belirlemesi çok zor." dedi.

Polis ayrıca, Avrupa çapında uyuşturucu satışlarından elde edilen gelirlerin de kripto paralara dönüştürüldüğü yönünde ciddi söylemler bulunuyor. Bitcoin sektöründe çalışan kişiler, icra organlarıyla çalışmaya davet edildi.

"Çok büyük çaplı suçları araştırırken sorumlu bir eylemde bulunmak ve işbirliği yapmak zorundayız"

"Bence sanal para birimi kullandıkları ortamda daha iyi bir sorumluluk duygusu geliştirmeleri gerekiyor."

'Çok yavaş'

İngiliz polisi Panorama'nın taleplerine yanıt vermesine rağmen Parlamento düzenlemeleri hızlandırmaya çalışıyor. Hazine Seçimi Komitesi, kripto para birimlerini ve tüccarları kimliklerin ifşa etmeye zorlamak için AB çapında düzenlemelerin detaylarını inceliyor ve şüpheli etkinliklerin bu yılın sonunda yapılması bekleniyor. Komitede görev yapan Wirral South için Çalışma Bakan Yardımcısı Alison McGovern, kripto para birimlerinde bir soruşturma açılması yönünde çağrıda bulundu.

"Bence bu, İngiltere Hazine Bankasının  ve diğer bankaların dikkatini düzenleyici bir sistemin nasıl uygulanacağı noktasına çekecek"

" Kim Bitcoin Milyoneri Olmak İstiyor? " programı BBC Click ve Panorama arasındaki işbirliği ile 12 Şubat'ta saat 20: 30'da BBC One'da yayınlandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ