Ulusal Adalet Enstitüsü, 20 Kasım 2019'da, karanlık web suçlarını tespit ederken kolluk kuvvetlerinin karşı karşıya kaldığı zorluklarla ilgili derinlemesine bilgi veren bir rapor yayınladı.

Karanlık Ağlarla Mücadeleye Çağrı

Amerikan kar amacı gütmeyen düşünce kuruluşu Rand Corporation, Polis İcra Araştırma Forumu ve Denver Üniversitesi ile birlikte, karanlık web araştırmalarına ışık tutan Ulusal Adalet Enstitüsü adına bir rapor yayınladı.
Karanlık ağdaki bilgi eksikliğinin suçluları kaldıraç kullanmaya ve bize karşı kullanmaya nasıl zorladığını anlatan bir bildiridir. Rapor, kolluk kuvvetleri ile araştırmacılar arasında yürütülen ve çevrimiçi suçlarla mücadelede kırk potansiyel çözüm bulunduğunu belirten bir çalıştayın sonucuydu. Öncelikle mevcut siber yasalardaki boşlukları ve boşlukları belirlemeye, kanun uygulayıcı yetkilileri eğitmeye, geliştirmeye ve internetin hem şifreleme hem de anonim iletişim teknolojilerinde büyüyen, nispeten karanlık bir ağ olan karanlık ağın karmaşık
ağına ilişkin farkındalığı arttırmaya odaklandı.

Karanlık Ağda Anonimlik Mücadelesi


Raporda, çevrimiçi suç soruşturmaları sırasında anonimliğin en büyük engel olduğu ve özellikle Zcash ve Monero gibi mahremiyet odaklı madeni paraların kullanıldığı kripto para birimleri açıklanmaktadır. Rapor ayrıca, Bitcoin ve Litecoin’i karanlık web’de en çok tercih edilen ödeme şekli olarak seçiyor.

Kripto para birimleri meşhur kripto kullanıcılarını çekmeye devam ederken, popülaritesi ve artan kabul oranı göz önüne alındığında, aynı zamanda anonimlikten yararlanmak için kötü niyetli bir kullanıcı grubuna yol açmaktadır. Bu, kolluk kuvvetlerinin yasadışı ile meşru olanları ayırmanın ve yasadışı mal ve hizmet alım satımını yapmanın giderek zorlaştığını göstermektedir. Çalıştay katılımcıları ayrıca, araştırmanın metotlarının eski ve yersiz olduğunu kabul ettiler. Giderek daha fazla suç online dünyaya taşındığı için takip eden kuruluşların, hem fiziksel hem de sanal dünyalarda çalışmaları verimli bir şekilde yürütmesi şarttır.

Çevrimiçi Suçları Azaltmanın Olası Çözümleri


Rapor, en üst seviyeye kadar olan yetkililer dahil olmak üzere,görevlilerin eğitimi ve gelişimine büyük ölçekli yatırımlar yapılmasını öngörüyor. ABD içindeki ve dışındaki farklı yargı alanlarında farkındalık ve bilgi paylaşım sistemlerine daha fazla ihtiyaç vardır. Araştırmacılar ayrıca, mevcut siber ihtiyaçları karşılayacak modernizasyon yasaları önerdi, çevrimiçi suçları araştırırken kullanılan adli araçlar için yeni test standartlarıyla birlikte, karanlık web ile ilgili suçlar için araştırma tekniklerini çevreleyen bilgi ve uzmanlığı geliştirdiler. Ayrıca, ne zaman karanlık bir ağ suçu vakası açık bir mahkemede yargılanırsa, araştırmacılar sunulan kanıt ve yöntemlerin hukuk ve teknolojideki eksiklikleri bulmak için suçlular arasında dağıtılacağına dikkat etmelidir. Bu nedenle, hukuk yetkilileri suçlulardan bir adım önde olmalı ve gerçekleşmeden önce bile bir sorun öngörebilecek konumda olmalıdır ve rapor karanlık ağ suçlarıyla mücadelede ulaşılması gereken seviye budur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ