Bitcoin’in karşı taraf riski olmayan bir varlık olduğu ifade ediliyor.

Karşı Taraf Riski Bulunmayan Varlık:Bitcoin

Bitcoin’in karşı taraf riski olmayan bir varlık olduğu ifade ediliyor. Bu yönüyle bakıldığında Bitcoin ağı büyük ödemelerin birkaç dakika içerisinde nihai olarak gerçekleşmesini sağlayabiliyor.

Bitcoin’in rekabet edebileceği alanların son derece fazla olduğu da aşikar. Bitcoin’in merkez bankaları ve büyük finansal kuruluşlar arasındaki onay ödemeleriyle rekabet edeceği görülüyor. Diğer taraftan doğrulanabilir kaydı, kriptografik güvenliği ve ayrıca üçüncü taraf güvenlik açıklarına karşı sızdırmazlığı nedeniyle üstünlük sağlıyor.

Dolar ve Euro gibi önde gelen ulusal para birimlerini ödemelerde kullanmak, döviz kuru dalgalanmalarından etkilenme ve var olan birkaç katmanlı aracılar arasında güven riskini içermektedir. Merkez bankaları ve devasa finansal kuruluşlar arasındaki ödemeler günler ve hatta kimi zaman haftalar sürebilmektedir. Bu kadar zaman süren ödeme süreci ister istemez de döviz kuru ile karşı taraf riskini beraber getirmektedir.

Altın için bakıldığında sarı metal birinin yükümlülüğünde bulunmayan tek geleneksel parasal araç konumundadır. Diğer taraftan karşı taraf riskinin de olmadığını çok rahat bir şekilde görüyoruz. Altını bir yerden bir yere taşıma meselesine gelince işte bu durum pahalı ve risk yükü son derece fazla olan bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Netice olarak Bitcoin karşı taraf riski bulunmayan bir varlık olarak eşsiz bir kullanım alanı sunuyor. Bitcoin’i bu yönüyle değerlendirmek gelecek adına da bireye birçok fırsat sunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ