Bitcoin karşıtlarının dayandığı en temel argüman Bitcoin'in yasadışı kullanımı.

Bitcoin karşıtlarının dayandığı en temel argüman Bitcoin'in yasadışı kullanımı. Onlar Bitcoin'i yasadışı işlemlerde kullanıldığı için yasaklanması gerektiğini söylüyorlar. Peki bu konuda haklılar mı? Bir bakalım?

En son zihnim beni yanıltmıyorsa 2020 yılında eski ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin hakkında olumsuz tweetler atmış ve değerinin olmadığını ifade etmişti. Ancak kendisinden çok daha önce de yapılan eleştiriler vardı. Takip edilememe ve yasadışı işlemlerde kullanım ,Bitcoin karşıtlarının devamlı dillerinde dolanır oldu. Bu mantıksız yaklaşım beraberinde ''Bitcoin yasaklanmalı!'' şeklinde bir tezahürata dönüştürülüyor.

Mantıksızlık nerede biliyor musun? Dünya Bankası'nın 2016 verilerine göre kara para hacmi 1,6 trilyon dolar. Evet yanlış duymadınız. Muhtemelen bu rakam şimdilerde 2 trilyon doları aşmıştır. Bu işlemlerde daha çok dolar kullanılıyor desem. ''O zaman doları yasaklayalım mı?'' diyeceğiz. Kaldı ki Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasa dışı işlemlerde kullanım oranı çok düşük. Üstelik kolay da değil. Zira Bitcoin'in var olduğu ilk günden bu yana işlemler kayıt altında. Nereden nereye ne gönderildiği açık bir şekilde belli.

Elbetteki kara paranın aklanması konusu son derece önemli ve engellenmeli. Bu duruma bir engel koymanın yolu da Bitcoin'i yasaklamak olmamalı. Diğer taraftan şu gerçeği de unutmamak gerekiyor. Bitcoin ile ilgili bir anonimlik olsa da en azından trafiği takip etmek son derece kolaydır. Diğer taraftan nakit ile yapılan alışverişlerde ise tabii burada illegal alışverişleri kast ediyoruz, bu illegal alışverişlerde para trafiğini kontrol etmek zordur. Oysa Bitcoin ile yapılan işlemlerde hesap sahiplerine ulaşabilmek zor olsa da en azından mümkündür.

Şimdi bu gerçekler önümüzde iken Bitcoin karşıtlarının nr kadar tutarsız bir yaklaşım içerisinde olduğu gayet net bir şekilde görülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ