Önemli ölçüde genişleyen yaratıcı ekonomi ile NFT'ler ve Web3, sanatçılara ve müzisyenlere daha fazla finansal istikrar ve kontrol sağlayan araçlar haline geliyor.

Önemli ölçüde genişleyen yaratıcı ekonomi ile NFT'ler ve Web3, sanatçılara ve müzisyenlere daha fazla finansal istikrar ve kontrol sağlayan araçlar haline geliyor.Kayıtlı müzik akışı kazançları, NFT'lerin içerik oluşturucuları nasıl güçlendireceğini vurgular.

IFPI’nin “Küresel Müzik Raporu”na göre müzik sektörü, 2021'de 25,9 milyar dolar ile rekor gelir elde etti ve bu, 2020'ye göre %18,5'lik bir büyüme anlamına geliyor. Bu yaklaşık 26 milyar dolardan, 2020'ye göre %24,3'lük bir artışla büyümenin büyük kısmını müzik akışı sağladı. Bu modeller, gelişmekte olan NFT müzisyenleri sınıfı için harika haberler oluşturuyor ve ses ve video içeriğine olan talebi vurguluyor.

Akışın yapılma şekli değişse bile Spotify gibi merkezi platformlardan merkezi olmayan NFT pazarlarına geçilirken - akış burada kalacak. Akıştaki artış, medya ve eğlencede dijital içeriğe doğru daha geniş bir dönüşümün parçası  basılı medya hızla soluyor. Dijital medya, sektör üzerinde derin etkiler yaratarak yıllar önce yazılı medyanın yerini almaya başladı. Ekonomistler, ulusal dijital medyaya geçişin yerel gazetelerdeki düşüşle bağlantılı olduğunu ve ulusal konulara ve artan siyasallaşmaya odaklanmayı kısmen açıkladığını buluyor.

Ancak, gelişen Web3 çağında işleri farklı yapma fırsatımız var. Artık bireysel müzisyenlerin kendi NFT'lerini basan ve onları pazarlayan ve onları plak şirketlerine veya diğer aracılara bırakmak yerine gelirlerin çoğunu elinde tutan bireysel müzisyenlerin ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz.

Topluluk Oluşturma

Pek çok yorumcu, başarılı NFT projeleri için topluluk oluşturmanın önemli olduğuna işaret etti. İçeriği geniş ölçekte dağıtmaya yardımcı olan merkezi bir platform olmadığı için NFT sanatçıları, haberi yaymak için kendi ağlarına ve kişisel bağlantılarına güvenmek zorundadır. Birçok yönden, bu, müziğin üretiminden farklı bir dizi beceri, yani birçok yumuşak beceri ve bir miktar finansal kurnazlık gerektirir. En azından bir fırsata ne zaman evet diyeceğini bilmek için yeterli.

Ancak bu tür beceriler geleneksel müzik programlarında öğretilmez. Bunun yerine, ağırlıklı olarak, değişen ölçülerde faydalı olan ancak tek başına bir müzisyen olarak başarılı bir kariyer için yeterli olmayan ses tekniği ve müzik tarihine odaklanırlar. Bu, plak şirketlerinin ve merkezi varlıkların bu kadar yararlı olmasının bir nedenidir . Pek çok müzisyenin kendi kusurları olmaksızın sahip olduğu bir eksikliği doldurmaya yardımcı oldular.

Ancak topluluk oluşturma, yalnızca NFT'leri satmanın sonuna yönelik bir araç değildir .Aynı zamanda bir sanatçının altında yatan sanatı besleyen oldukça etkileşimli ve dinamik bir süreçtir. Ne yazık ki, medya ve eğlence için olağan merkezileştirilmiş model, müzisyenlerin yalnızca potansiyel gelirlerinin büyük kısmını değil, aynı zamanda haklarını ve yönetimlerini de paylaşmalarını gerektiriyor. Kontrol eden varlıklarından onay almadan kendi müziklerini yöneten kararları bile alamazlar.

Bazı insanlar bununla hala iyi olsa da, tüm sanatçılar bu tür yaratıcı özerklik ve kontrolden vazgeçmekten nefret ediyor .Özellikle de bunun için iyi bir şekilde tazmin edilmediklerinde. Performans sanatçılarının ücretlerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde sınırlı bir büyüme yaşaması bekleniyor, bu da mevcut gidişattan sapmadıkça çok az şeyin değişeceğini gösteriyor.

 Metaverse Canlı Müzik Deneyimini Değiştirecek, Ancak Merkezi Olmayacak Mı?

Müzik hiçbir zaman merkezileşme için tasarlanmamıştır. Sanatçılar, başkalarının başkalarıyla birlikte eğlenmesi için deneyimler yaratır. Plak şirketleri topluluk oluşturmak hakkında konuşsalar da, kanıt pudingdedi. Her yerde müzisyenler mücadele eder ve genellikle yetenek eksikliğinden değil, finansal ve ticari uzmanlık eksikliğinden dolayı onları plak şirketleri ile sözleşme yapmaya yönlendirir. Neyse ki, son zamanlarda klasik müzisyenleri bir araya getirmeyi ve yerel buluşmalara öncülük etmeyi ve kültürün tadını çıkarma ve büyütme hedefiyle bir araya gelmeyi amaçlayan MuseDAO'nun duyurusu da dahil olmak üzere, merkezi olmayan seçeneklerin ortaya çıktığını görüyoruz.

Sürükleyici Dijital Deneyimler

Cointelegraph'ın daha önceki haberlerinde, müzik NFT'lerinin ilk satış yoluyla sanatçılara sunduğu finansal faydaların altı çizilmişti. Yetenekli müzisyenlerin, özellikle de 3LAU performansıyla tanınan Justin Blau'nun, geçen yıl Ultraviyole NFT düşüşüyle ilk hareket edenlerden biri olarak eve getirdiği beklenmedik düşüşü görmek için çok uzağa bakmamıza gerek yok.

Blockchain'de Yolculuklar: 3LAU, DJ ve Yapımcı

Bununla birlikte, akışla ilgili en son rakamların vurguladığı şey, müzik NFT'leri için yalnızca akışın ötesinde büyüyen bir izleyici kitlesi olduğudur . Eğer tüm bunlar olsaydı, o zaman üstel değil, istikrarlı bir büyüme görmeyi beklerdik. Bunun yerine, tüketiciler daha fazla ses ve video içeriği aradıkça ivmenin devam ettiğini gördük. Geleneksel basılı medya yerine hayatlarını tüketiyor ve zenginleştiriyor.

NFT'ler, yaratıcı ekonomide inanılmaz derecede heyecan verici ve yeni bir pazarın kilidini açma potansiyeline sahiptir. Sanatçıları ve daha geniş anlamda içerik oluşturucuları başkaları için deneyimler oluşturmaya yardımcı olan insanlar olarak düşünürsek, NFT'ler benzersiz sanatsal içeriği iletmek ve doğrulamak için bir araç haline gelir.

Metaverse'de müzikle ilgili NFT'leri satın almaktan en önemlisi moda için bazı konuşmalar olsa da, yaratıcıların ses, görsel ve potansiyel olarak diğer içerik biçimlerini aynı anda birleştiren sürükleyici dijital deneyimler oluşturmak için Metaverse'de bir araya gelip gelmediğini hayal edin. Yaratıcı seçenekler sınırsızdır ve NFT'ler sadece boş zaman aktivitelerinden daha fazlasını kolaylaştırmak için kullanılabilir. Bu tür sürükleyici deneyimler aynı zamanda eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını doğrudan iyileştirebilir.

Şu anda birkaç örnek olmasına rağmen, Arizona Eyalet Üniversitesi, Dreamscape Immersive ile ortaklaşa olarak 2020'de Dreamscape Learn projesini başlattı. Arizona Eyalet Üniversitesi Başkanı Michael Crow'un dediği gibi:

"VR'yi ve eğitimsel ve sosyal olarak güçlendirdiği her şeyi gelişmiş, uyarlanabilir eğitim deneyimleriyle birleştirerek öğrenciler için yeni öğrenme alanlarının kilidini açma konusunda büyük bir potansiyel olduğunu her zaman biliyorduk."

Müzik sektörünün en son akış gelirleri ve genişlemesi, her alanda içerik oluşturucular için harika bir haber. Veriler arzdan daha fazla talep olduğunu gösteriyor, bu nedenle NFT'ler ve Web3 araçları, içerik oluşturucuların bu trendleri yalnızca finansal olarak sürdürülebilir hale getirmek için değil, aynı zamanda Metaverse'de genel olarak toplum için daha da çekici ve sürükleyici deneyimler yaratmak için kullanmalarına yardımcı olmaya hazır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ