Kayıt dışı menkul kıymetlerin ticaretini yaparak muhtemelen federal yasayı ihlal etmekle suçlanan kripto borsasının başı belada.

Kayıtsız Menkul Kıymetlerde İşlem Yürütmek İçin SEC Tarayıcısı Altında Kraken

Kayıt dışı menkul kıymetlerin ticaretini yaparak muhtemelen federal yasayı ihlal etmekle suçlanan kripto borsasının başı belada.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan kripto para borsası Kraken, kayıt dışı menkul kıymetleri pazarlayarak muhtemelen federal yasayı ihlal etmekle suçlandıktan sonra başı belada. SEC, Kraken'in yürürlükteki politikaya uymayan bir şekilde belirli tokenleri alıp satmadığını araştırıyor.

Kimin jeton tekliflerinin araştırıldığı belli değil; ancak durumu bilenlere göre soruşturma "ileri düzeyde" ve en geç önümüzdeki birkaç gün içinde anlaşmaya varılabilir.

Günlük 600 milyon doları aşan işlem hacmiyle dünyanın en büyük üçüncü kripto borsası olan Kraken, düzenlemeleri ihlal etmekle ilk kez suçlanmıyor.

ABD, İran'a 1979'dan beri Yaptırımlar uyguluyor. Bu, ABD'deki firmaların ülke içindeki herhangi bir kişi veya kuruluşa mal almasına veya satmasına izin verilmediği anlamına geliyor. Buna rağmen Kraken'in yaptırımları ihlal ettiği tespit edildi.

Ekim 2015 ile Haziran 2019 arasında, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC), Kraken'in İranlı kişiler için toplam değeri yaklaşık 1,68 milyon dolar olan 826 işlem gerçekleştirdiğini bildirdi.

2019'dan beri Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi Kraken'i soruşturuyor. Borsa, Kasım 2022'de İran'a uygulanan yaptırımları ihlal ettiği iddiasıyla toplam 362.158,70 riyal para cezası ödemek için anlaşmaya vardı.

2021'de ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Kraken'e "yasa dışı borsa dışı dijital varlık alım satımını listelediği ve gerektiği gibi kaydetmediği" için 1,25 milyon dolar para cezası verdi.

SEC'in Kripto Borsalarındaki Sert Duruşu

FTX borsası kapatıldığından beri SEC, Kraken gibi kripto para ticareti için platformlar sunan diğer firmalara karşı sert bir duruş sergiliyor.

Bir kripto borsası olan Gemini ve bir kripto borç vereni olan Genesis, Gemini Kazanma programı aracılığıyla yatırımcılara kayıt dışı menkul kıymet arzı ve satışı nedeniyle incelemeye alınan en son şirketlerden ikisi. Her iki şirket de uygulamadaki rolleri nedeniyle soruşturuluyor.

İkincisi, ABD İflas Kanunu'nun 11. Bölümü uyarınca koruma için bir dilekçe sunmuştur ve taahhütlerini yerine getirememesi nedeniyle mahkemenin güvenliğini istemektedir.

Şirketin kendisine borcu olan 100.000 kadar müşterisi var ve toplam varlıklarının ve yükümlülüklerinin sırasıyla 1 milyar dolar ve 10 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

SEC başkanı Gary Gensler, birçok kripto para biriminin kayıt dışı menkul kıymetler olarak sınıflandırılabileceğine inanıyor. Menkul kıymetler, diğer finansal araçlarla aynı miktarda düzenleyici izlemeye tabi olmadıklarından, bu farklı araçlardan daha büyük bir kayıp potansiyeline sahip oldukları görülmektedir.

Gary Gensler, Kraken CEO'su Dave Ripley böyle bir kaydın gerekli olduğuna inanmasa da kripto para platformlarının tescilini savundu.

Artık menkul kıymet olarak nitelendirilen hiçbir belirteç olmadığını ve bu tür tokenleri listelemekle ilgilenmediklerini belirtti.

"Çekici hale gelen ve aynı zamanda bir menkul kıymet olan piyasaya sürülen bazı yeni tokenler olabilir" ve eğer durum buysa, "bu senaryoda, muhtemelen o yolla ilgileniriz."
Kripto para sektörü, Gensler'in belirttiği gibi şu anda yürürlükte olan standartlarla "büyük ölçüde uyumlu değil"; bu nedenle, yatırımcıların güvenliğini sağlamak için daha fazla adım atılması gerekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ