Kazakistan'ın büyüyen kripto madenciliği endüstrisi, beş yıllık bir süre içinde ülke ekonomisine 1,5 milyar dolar dökme potansiyeline sahip.

Kazakistan'ın büyüyen kripto madenciliği endüstrisi, beş yıllık bir süre içinde ülke ekonomisine 1,5 milyar dolar dökme potansiyeline sahip.

Kazakistan'ın hızla büyüyen kripto madenciliği endüstrisi, kripto para madenciliği ile uğraşan büyük şirketleri bir araya getiren Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği'ne göre, beş yıl içinde ülke ekonomisine 1,5 milyar dolar akıtarak 300 milyon doların üzerinde vergi geliri elde etme potansiyeline sahip. Madencilik sektörünün %70'ini oluşturuyor. Kuruluş, kripto para borsalarının açılmasıyla bütçe gelirlerinin 400 milyon dolara ulaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Madencilik Piyasasındaki Yasal Katılımcılar Kazakistan'ı Yılda 230 Milyon Dolara Yaklaştırıyor

Derneğin başkanı Alan Dordzhiev'e göre, şimdi bile madencilik piyasasındaki yasal katılımcılar Kazakistan'a yılda 98 milyar Tenge (230 milyon dolara yakın) getiriyor. Yerel iş haber portalı Inbusiness.kz ve kripto haber çıkışı Forklog tarafından alıntılanan Dordzhiev ayrıca şunları kaydetti: 98 milyar rakam sadece resmi olarak madencilik faaliyetlerinde bulunan şirketlerin ekonomik etkisidir. “Gri” madencileri hesaba katarsak, bu rakam kolayca ikiye katlanabilir.

Kripto Madencileri, Elektrik İçin Devlet Tarafından İşletilen Elektrik Kuruluşu KEGOC'a 30 Milyon Dolar Ödüyor

Basında çıkan haberlere göre madencilerin elektrik dağıtımı ve Yenilenebilir Enerji Mali Çözüm Merkezi tarafından sağlanan hizmetler için devlet tarafından işletilen elektrik kuruluşu KEGOC'a 13 milyar Tenge (30 milyon doların üzerinde) ödediği görülüyor. Dordzhiev, yasadışı madencilik operasyonlarının yaklaşık 500 megawatt (MW) elektrik tükettiğini de sözlerine ekledi. Madencilik endüstrisi derneği tarafından derlenen veriler, kayıtlı kripto çiftliklerinin faaliyetlerinden yılda yaklaşık 310 milyon dolar kazandığını ve bunların üçte ikisinin ülkenin elektrik enerjisine harcandığını gösteriyor. Bu gelirler memnuniyetle karşılansa da, Nur-Sultan'daki hükümet son zamanlarda kripto madencilerini artan bir güç açığından sorumlu tuttu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ