Kazakistan, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) fizibilitesini araştırıyor.

Kazakistan Bir CBDC

Kazakistan, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) fizibilitesini araştırıyor. Ancak dijital Tenge ihtiyacı konusunda henüz bir karar vermedi.

Kazakistan, bir Merkez Bankası Dijital Para biriminin (CBDC) fizibilitesini araştırıyor, ancak henüz dijital bir Tenge ihtiyacına karar vermiş değil. Ülkenin merkez bankası CBDC altyapısını geliştiriyor. Ancak merkez bankası başkanına göre, dijital para biriminin Aralık 2022'ye kadar piyasaya sürülüp sürülmeyeceğine karar verecek. Kazakistan, yalnızca ilk sıradaki Amerika Birleşik Devletleri'nin gerisinde yer alarak dünyanın en büyük blok ödül madenciliği merkezlerinden biri haline geldi.

Kazakistan Ulusal Bankası, CBDC Prototipini Tamamladı

Kazakistan Ulusal Bankası, bu yılın ortalarında bir CBDC'nin fizibilitesini araştırmaya başladı ve Mayıs ayında dijital bir Tenge prototipinin pilot uygulamasını yapmayı planladığını duyurdu. Başkan Erbolat Dossayev geçtiğimiz günlerde bankanın bu yıl dijital Tenge platformunun bir prototipini geliştirmek için çalıştığını ve sonunda tamamladığını açıkladı. Kazinform'un haberine göre Başkan  Dossayev, merkez bankasının yerel finans firmalarıyla çalıştığını ve projede uluslararası ortaklar seçtiğini duyurdu.

"CBDC'lerin Gelecekte Finans Endüstrisinde Önemli Bir Rol Oynaması Muhtemeldir."

Merkez Bankası Başkanı Dossayev, CBDC'lerin gelecekte finans endüstrisinde önemli bir rol oynamasının muhtemel olduğunu kabul etti. Çoğu ülkedeki merkez bankaları ya pilot uygulamalar başlattı ya da bağımsız bir dijital para biriminin uygulanabilirliğini araştırıyor ve Kazakistan geride kalmak istemiyor. Blok ödül madenciliği baskıları Kazakistan'ı yeni merkez haline getirmede kilit rol oynayan Çin gibi bazı ülkeler, CBDC geliştirmelerinde ileri aşamalarda. Daha önce bildirildiği gibi, Çin merkez bankası şimdi dijital Yuanı Hong Kong'un Daha Hızlı Ödeme Sistemine entegre etmek için çalışıyor. Bu, anakara Çin'den gelen ziyaretçilerin dijital Yuan cüzdanlarını Hong Kong bankaları ve elektronik ödeme sistemleri aracılığıyla harcamalarına ve yeniden doldurmalarına olanak sağlayacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ