Çin, Bitcoin (BTC) madenciliğini yasakladığından beri, Kazakistan, hashrate üretimi konusunda büyük bir bölge haline geldi.

Kazakistan: Bitcoin Madencileri Yeni Bir Vergiyle Karşı Karşıya Kalacak

Çin, Bitcoin (BTC) madenciliğini yasakladığından beri, Kazakistan, hashrate üretimi konusunda büyük bir bölge haline geldi. Fırsat ve kıtlık korkusu arasında, hükümet bazen çelişkili bir şekilde uyum sağlar.

Küresel hash oranının %13'ü geçen Aralık ayında Kazakistan'dan geldi. Ülke, düşük elektrik oranları sayesinde küresel bir madencilik merkezi haline geldi. O zamandan beri hükümet, güçlü düzenlemeler ile bu yeni endüstriden yararlanma arzusu arasında tereddüt ediyor gibi görünüyor.

Bu hafta, öncelikli olan düzenlemeydi. Hükümet, Bitcoin madencileri üzerindeki vergileri büyük ölçüde artırmayı ve potansiyel olarak onları beş ile çarpmayı düşünüyordu. Şimdi yapıldı: onaylanan metin, tüketim dilimi başına giderek daha yüksek vergiler sağlıyor.

JUST IN: Kazakistan Cumhurbaşkanı, #kripto madencilerine daha yüksek vergi oranları uygulayan bir yasayı imzaladı.

— Watcher.Guru (@WatcherGuru) 13 Temmuz 2022

 Hükümetin bu manevrası, bu endüstrinin ürettiği fonların bir kısmını geri kazanmanın ötesinde, elektrik şebekesine de hizmet ediyor. Geçen kış, politikacılar madencilik faaliyetinin elektrik kesintilerine yol açtığını iddia etti.

Bir hükümet bu yönde ilk kez adım atmıyor. Dün Texas, Bitcoin (BTC) madencilik çiftliklerinin kapanmasını istedi, ısı dalgası Amerikan eyaletinde aşırı elektrik tüketimine neden oldu.

Bitcoin'in elektrik tüketiminin sonsuz sorusu bu nedenle hala sorulmaktadır. Konu, kripto topluluğu içinde özellikle hararetli tartışmalara yol açıyor ve bu gerçek hayattan örnekler, bunun tartışılmaya devam edecek olan daha büyük kripto para biriminin bir yönü olduğunu gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ