Genelde teoriler dünyada meydana gelen kargaşanın Bitcoin’e olumlu bir şekilde yansıdığını söyler.

Genelde teoriler dünyada meydana gelen kargaşanın Bitcoin’e olumlu bir şekilde yansıdığını söyler. Ancak bu defa tersi gerçekleşmiş gibi duruyor. Neden mi böyle diyoruz. Kazakistan’da geçtiğimiz haftalarda yaşanan kaos bu defa Bitcoin fiyatına yaramadı. BTC geçtiğimiz haftalarda Eylül ayından beri ilk defa 42 bin dolara gerilemişti.

Peki Kazakistan neden bu kadar etkili oldu son düşüşte. Burada dikkat çeken önemli bir ayrıntı var. Kazakistan dünyada kripto para madenciliğinin en yoğun olduğu ülkelerden biri. Kaos çıkınca da haliyle kripto para piyasası da bu durumdan önemli ölçüde etkilendi.

Diğer taraftan Kazakistan Bitcoin ağındaki küresel işlemlerde yüzde 18’lik bir paya sahip. Bu oran ile ülke ABD’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Yaşanan internet kesintileri kripto para fiyatlarının düşmesinde önemli bir etken haline geldi.

Kazakistan özellikle son dönemlerde kripto para madenciliğinde öne çıkmış durumda. Çin’in kripto para madenciliğine getirdiği yasak sonrası kripto para madenciliği alanında yer alan birçok şirket ve bireysel madenciler kripto para madenciliği faaliyetlerini Kazakistan’a taşımışlardı. Bu bağlamda piyasanın bu kaostan etkilenmesi son derece doğal gözüküyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ