Kazakistan'daki hükümet yetkilileri, yetkili kripto para alım satım platformları ve geleneksel finans kurumları arasındaki etkileşimleri yönetecek düzenlemeleri onayladı.

Kazakistan, Kayıtlı Kripto Borsalarının Yerel Bankalarda Hesap Açmalarına İzin Veriyor

Kazakistan'ı Bölgesel Kripto Merkezine Dönüştürmek İçin Pilot Proje

Astana Uluslararası Finans Merkezi'nde (AIFC) kayıtlı kripto borsalarına Kazakistan'daki ikinci kademe bankalar tarafından hizmet verilmesine izin veren düzenlemeler, Dijital Kalkınma Bakanlığı, merkez bankası ve mali düzenleyicilerin temsilcilerinden oluşan bir çalışma grubu tarafından kabul edildi.

Girişim, Kazakistan'ın bölgesel bir kripto merkezi olarak potansiyelinin gelişmesini kolaylaştıracak düzenleyici bir çerçeve getirmeyi amaçlayan bir projenin parçası. Ayrıntılı bir basın açıklaması olan AIFC Finansal Hizmetler Otoritesi (AFSA) tarafından lisanslanan kripto ticaret platformlarının katılımıyla 2022 boyunca pilot olarak uygulanacak.

Çin geçen yıl Mayıs ayında sektörü çökerttiğinde Kazakistan kripto para madencilerini kendine çekti. Ancak Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Musin'e göre, kripto endüstrisi sadece madencilik değil, aynı zamanda kripto borsalarını, dijital cüzdanları ve diğer blok zinciri platformlarını da içeriyor. Üst düzey hükümet yetkilisi şunları söyledi:

Ekonomimizin yararına çalışabilecek ve çalışması gereken diğer endüstriler gibi. Kripto borsasında para kazanmalıyız. Bu, finansal teknolojilerin bir sonraki gelişme seviyesidir.

Musin, Kazakistan'ın elektriği kullanılarak çıkarılan dijital varlıkların yerel borsalarda işlem görmesi ve ilgili gelirin ülkede kalması için Orta Asya ulusunun tam teşekküllü bir ekosistem oluşturması gerektiğinde ısrar etti.

Dijital Bakanlık, pilot projenin hem perakende hem de profesyonel yatırımcılar için uygun koruma sağlayacak dijital para birimlerinin düzenlenmiş ticaretine izin vereceğini vurguladı. Uygulamanın başarılı olması halinde, Nur-Sultan'daki yetkililer, ülkenin mevzuatında ve AIFC'yi yöneten kanunlarda değişiklik yapmayı planlıyor.

AFSA Direktörü Nurkhat Kushimov, AIFC Finansal Hizmetler Düzenleme Komitesi'nin şu anda Kazakistan'daki fintech firmalarının faaliyetlerini denetleyen tek organ olduğuna dikkat çekti. Ruhsat için başvuran tüm kuruluşların kapsamlı bir şekilde kontrol edildiğini ve denetlendiğini vurguladı. Yetkili, "Amacımız, yalnızca müşterilerin güvenini kazanan güvenilir ve istikrarlı şirketlerin faaliyet göstereceği bir ortam yaratmaktır" dedi.

Yerel kripto endüstrisi için olumlu gelişme, Kazakistan Ulusal Bankası'nın piyasayı yakından takip ettiğini açıklarken kripto para birimlerinin yasallaştırılması hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu bildiren yakın tarihli bir açıklamasının ardından geldi. Aynı zamanda para otoritesi, kripto teknolojilerinin sunduğu yenilik potansiyelinden yararlanmayı planladığını söyledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ