Kazakistan hükümeti, özellikle ülkedeki kripto madencilerini hedef alan elektrik ve vergilerde üç fiyat artışı önerdi.

Kazakistan hükümeti, özellikle ülkedeki kripto madencilerini hedef alan elektrik ve vergilerde üç fiyat artışı önerdi.

Kazakistan hükümeti, kripto madencilerinin ülkede faaliyet göstermek için çok daha fazla ödeme yapmasını sağlamak için tasarlanmış ve Orta Asya ülkesini sektör için daha az çekici hale getirebilecek üç yönlü bir teklif düşünüyor. Kazakistan'ın Birinci Maliye Bakan Yardımcısı Marat Sultangaziyev, kripto madencilerini hedef alarak Kwh başına 0,0023 dolardan 0,01 dolara (yaklaşık %335 artış) bir fiyat artışı önerdi. Bakan yardımcısı ayrıca her bir grafik kartı (GPU) ve kripto madenciliği için gereken her ekipman parçası için bir vergi önerdi.

Bakan, Madencilik Donanımının Katma Değer Vergisi (KDV) Muafiyetinden Çıkarılmasını Önerdi

Sultangaziyev, video kartı başına vergiyi, kumarhanelerin, masa aktif olsun ya da olmasın, işlettikleri her masa için vergi alma şekline benzetti. Önerisinin üçüncü kısmı, madencilik donanımını katma değer vergisi (KDV) muafiyetinden çıkarmaktı. Bitcoin madenciliği, blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak için gereken karmaşık matematiksel hesaplamaları tamamlamak için özel donanım gerektirir. Daha büyük madencilik operasyonları, ASIC'ler (uygulamaya özel entegre devreler), GPU'lar, raflar, soğutma üniteleri ve ilgili tesisler dahil olmak üzere 10.000'den fazla madencilik teçhizatına ev sahipliği yapıyor.

Kazakistan'daki Siyasi Huzursuzluk Bitcoin Madencilerine Zarar Verebilir

Kazakistan, geçen yaz Çin'in madencilik yasağını takiben kripto madencileri için en popüler yerlerden biri olmaya devam etti. Bununla birlikte, hükümetin geçen ay internet erişimini kısıtlamasına neden olan siyasi huzursuzluk, kripto madencileri için işleri değiştirecek gibi görünüyor. 5 Ocak civarında, Bitcoin ağının hash oranı, Kazakistan'daki kısa süreli kapanma nedeniyle saniyede yaklaşık 205 Exahash'tan (EH/s) 177 EH/s'ye bir günde %13.4 düştü. Geçen Temmuz ayında Çin'den Kazakistan'a taşınan büyük bir Bitcoin madencilik operasyonu olan BIT Mining, siyasi huzursuzluğun operasyonlarını başka bir yere taşımaya zorlamayacağını belirtti. Ancak bu, yetki ve vergi artışları teklif edilmeden önceydi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ