Russia Today raporuna göre, Kazakistan'daki yetkililer, Orta Asya ülkesinin ciddi elektrik kesintileri yaşadığını gören kripto para madenciliğinin hızlı büyümesinin ardından bir nükleer santral inşa etmeyi düşünüyor.

Russia Today raporuna göre, Kazakistan'daki yetkililer, Orta Asya ülkesinin ciddi elektrik kesintileri yaşadığını gören kripto para madenciliğinin hızlı büyümesinin ardından bir nükleer santral inşa etmeyi düşünüyor. Salı günü konuşan Enerji Bakanı Magzum Myrzagaliev, hükümetin şu anda kapasite açığını kapatmaya yardımcı olmak için bir termik santral için iki yer düşündüğünü açıkladı.

Kazakistan'daki Santrallerin Yaklaşık %70'i Kömürle Çalışıyor

Şu anda, ülkedeki santrallerin yaklaşık %70'i kömürle çalışıyor. Kazakistan dünyanın en büyük uranyum madencisi ve on yıldan fazla bir süredir nükleer santral kurmayı düşünüyor. Çin hükümetinin kripto para madenciliğini resmi olarak yasaklamasından hemen sonra, ülke bu yılın başlarında elektrik kesintileri yaşamaya başladı. Kripto madencileri, donanımlarını elektriğin ucuz olduğu Kazakistan'a getirmeyi seçti. Bu, açığı kapatmak için Rusya'dan elektrik almak zorunda kalan Nur-Sultan için önemli enerji sorunlarına neden oldu. Kripto para madenciliği, hesaplamalı matematik problemlerini çözmek için elektrik ve yüksek güçlü bilgisayarlar kullanır.

Pomponio, Bitcoin'in Enerji Kullanımı İçin Özür Dilemeye Gerek Olmadığını Söylüyor

Daha önce bildirildiği gibi, Bitcoin etkileyicisi ve Podcast yayıncısı Anthony Pompliano, “Enerji tüketimi ile dolar sistemi arasında doğrusal bir ilişki var; daha fazla kullanıcıyı ve daha fazla işlemi desteklemek için daha fazla enerji, daha fazla veri merkezi, daha fazla banka şubesi, daha fazla ATM tüketmemiz gerekiyor. Bitcoin blok zinciri, enerji tüketimi ile aynı doğrusal ilişkiye sahip değil.” “Blok başına işlem sayısından bağımsız olarak, her blok tüketilen aynı enerjiye sahiptir. Bitcoin ölçeklendikçe daha verimli hale gelecek çünkü bu blokların her birine daha fazla ekonomik değer katabileceksiniz” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ