Kazakistan, kendi dijital parasını çıkartabilir

Eski Sovyet Birliği ülkelerinden Kazakistan Rusya'dan sonra kendi dijital parasını oluşturma niyetinde.

Devlet tarafından desteklenen Astana Uluslararası Finans Merkezi (AIFC) tarafından Exante adlı bir Malta firması ile işbirliği anlaşması imzaladıklarını açıkladılar.

Yeni nesil yatırım
Exante, kendisini "yeni nesil yatırım şirketi" olarak nitelendiriyor. Eski Sovyet Birliği ülkelerinin potansiyel kripto para piyasasını geliştirmek için AIFC ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

Astana Uluslararası Finans Merkezinin yöneticisi Kairat Kelimbetov,Blockchain ve kripto para birimleri bugünün ekonomi dünyasında yer almaktadır”, dedi. “...Astana'nın önde gelen finans regülatörleri zaten çalışmalarına başlamış ve Kazakistan'ın fintech ekosisteminin temelini atıyorlar AIFC'nin Blockchain işlemleri için uluslararası bir merkez olabileceğine inanıyoruz ve yakın gelecekte kripto para marketinin geliştirilmesi bizim temel amacımızdır.”

Devletten destek
Merkezi olmayan kripto para birimlerini kontrol edilmesi ve düzenlenmesi konusunda çok tartışma vardır. İsviçre'nin iyimser yaklaşımından başlamış Çin devletinin yasaklanmasına kadar değişen bir aralık var...

Ancak ülkelerin genelde kendi ICO'sunu başlatıp devlet tarafından desteklenen kendi dijital para birimlerini geliçtirmesi yeni bir trend haline geldi.

Ağustos ayında Estonya, “Estcoin” isimli kendi devlet destekli dijital parasını önerdi
Geçen ay, Japonya, “J-Coin” adlı kripto para biriminin potansiyel olarak piyasaya çıkması bilgisini verdi.
Rusya'nın “CryptoRubel” koinini başlatma niyeti bu konuyu ispatlayan girişimlerdendir.

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ