Kazakistan, kripto para birimi hizmet sağlayıcılarını düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa çıkardı.

Kazakistan, kripto para birimi hizmet sağlayıcılarını düzenlemeyi amaçlayan yeni bir yasa çıkardı. Kazakistan, kripto madencilerine ev sahipliği yapan önde gelen ülkelerden biri haline geldi.

Yeni yasa, gelişen endüstriyi Dijital Kalkınma Bakanlığı'na bağlıyor ve tüm hizmet sağlayıcıların kara para aklamayla mücadele kontrolleri yapmalarını şart koşuyor. Yerel yayın kuruluşu Vlast'ın haberine göre, yeni yasa Kazak Parlamentosunun Üst Meclisi tarafından kabul edildi. Tasarı için bastıran senatörlerden biri olan Olga Perepechina'ya göre, Kazakistan'daki sanal varlık servis sağlayıcıları (VASP'ler) yeterince uzun süre denetimsiz kaldı.

Düzenleyiciler, Kripto Para Birimini Kullanan Suçlularla İlgili Endişelerini Dile Getiriyor

Olga Perepechina, gözetim eksikliğinin suçluların istismar etmesi için verimli bir zemin sağladığına inanıyor. “Bugün, kripto para birimlerini ihraç eden ve ticaretini organize eden ve ayrıca dijital varlıkların nakit, değerli eşyalar ve diğer mülkler için değişimi için hizmetler sunan kişiler, finansal izleme dışındadır ve bu da para alanındaki suçların yayılmasına katkıda bulunur.  “Teröristler de dahil olmak üzere kötü niyetli kişileri karşılıklı yerleşimlerde elektronik varlıkları kullanmaya teşvik ediyor” diye ekledi.

 AML ve CFT Düzenlemeleri Kilit Odak Alanları Olacaktır

Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık ve Uzay Sanayii Bakanlığı'na VASP'ler üzerinde gözetim yetkisi verilecek. Tüm AML ve CFT düzenlemelerinin karşılanmasını sağlayacak ve tüm VASP'lerin Kazak halkına hizmet etmesine izin verilmeden önce bir risk değerlendirmesi yapacaktır. Yeni yasa, diğer finansal hizmetleri de kapsayacak şekilde, finansal kuruluşların bir işlemi raporlaması gereken eşiğin 3 Milyon Tengeden (6.990$) 1 Milyon Tengeye (2.330$) düşürülmesini istedi. Ayrıca, aile üyeleri de dahil olmak üzere kamu görevlilerine yakın olanların daha fazla incelemeye tabi tutulduğunu görecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ