Kazakistan, ulusal dijital para birimi olan dijital Tenge için bir pilot programın sonuçlarını yayınladı.

 Kazakistan Merkez Bankası CBDC Pilot Sonuçlarını Açıkladı

Kazakistan, ulusal dijital para birimi olan dijital Tenge için bir pilot programın sonuçlarını yayınladı. Kazakistan Ulusal Bankası (NBK), sonuçların bir kısmını gelecek yıl Temmuz ayında paydaşlarla paylaşmayı planlıyor. Lansmanla ilgili nihai karar Aralık 2022'de alınacakken, kapsamlı bir çalışmanın nihai sonuçları model geliştirmeye rehberlik edecek. NBK, dağıtılmış defter teknolojisi üzerinde bir perakende Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) kuracak.

Sınır Ötesi İşlemler İçin Dijital Para Birimi Kullanılabilir

Banka ayrıca Kazakistan vatandaşlarının ödeme için dijital para birimini kullanma olasılığını ve bunun nasıl programlanacağını da doğruladı. Banka, ikinci kademe bankalar ve dış kullanıcılar arasında dijital para birimini kullanma olasılığını ve mevcut düzenlemelerle sınır ötesi işlemler için dijital para birimini kullanma olasılığını belirlemek için bir dizi varsayımsal senaryo kullandı. Dijital para birimi, Kazakistan'daki ulusal para biriminin üçüncü bir biçimi olarak hizmet edecek. Para birimi, nakit paranın yanı sıra ek bir ödeme aracı olacaktır.

Bankaya Ayrıca Bir “Dijital Tenge Hub” Kurması Tavsiye Edildi

Dijital para birimi, merkez bankası tarafından destekleneceği için bireyler ve gruplar arasında iş için de olabilir. Sonuçlar ayrıca, dijital para pilot programını piyasa ve altyapı katılımcılarını çeşitli senaryolarda dahil edecek şekilde genişletme ihtiyacını da ortaya çıkaracaktır. Bankaya ayrıca, dijital para birimini oluşturmak için diğer piyasa oyuncularının katkılarını sağlayan bir “Dijital Tenge Merkezi” kurması tavsiye edildi. "Kazakistan Cumhuriyeti NBK'si, dijital Tenge tanıtımına karar vermek için nihai bir modelin geliştirilmesini sağlayacak ve Temmuz 2022'de tüm paydaşlarla çalışmanın ve tartışmanın ara sonuçlarının bir sunumunu gerçekleştirecek."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ