Ülkenin madencilik birliğine göre, yetkili kripto madenciliği firmaları, dijital para basma donanımlarının üçte birini Kazakistan'dan almış durumda.

Ülkenin madencilik birliğine göre, yetkili kripto madenciliği firmaları, dijital para basma donanımlarının üçte birini Kazakistan'dan almış durumda.

Kazakistan'da faaliyet gösteren kripto madenciliği tesisleri, madencilik ekipmanlarının yaklaşık %30'unu başka bir yere taşıdı. Kazakistan Ulusal Blockchain ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği Başkanı Alan Dorjiyev, Forklog'a göçü anlattı. Yönetici, madencilerin enerji arzıyla ilgili devam eden sorunlardan ve beklenen vergi artışından etkilendiğini kaydetti.

Artan Vergi Oranları ve Daha Yüksek Enerji Maliyetleri, Madencilerin Kazakistan'dan Kaçmasına Neden Oldu

Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği, Kazakistan'ın kripto madenciliği sektörünün %70'ini oluşturan dijital para birimlerinin çıkarılmasında yer alan büyük şirketleri temsil ediyor. Raporda, Kazakistan parlamentosunun madencilere yerli enerji kaynaklarından üretilen elektrik için kilovat saat (kWh) başına 10 Tenge (yaklaşık 0,02) ve ithal elektrik enerjisi için kWh başına 5 Tenge vergi uygulamaya hazırlandığını gösteren yasal belgelerden alıntılar yapılıyor.

Milletvekilleri önerilen değişiklikleri kabul ederse, hidroelektrik hariç doğal gaz ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektriğin vergisi kWh başına 3 Tenge olacak. Geçen yıl, Nur-Sultan'daki yetkililer, kripto para basmak için kullanılan kWh elektrik başına 1 Tenge (o sırada 0,0023 $) ek ücret getirdi.

Kazakistan, Çin'in Kripto Madenci Çıkışından Sonra Bir Kripto Madenciliği Etkin Noktası Haline Geldi

Kazakistan, Çin'in, büyük ölçüde sınırlandırılmış elektrik oranları nedeniyle, Mayıs ayında sektöre ülke çapında bir kısıtlama getirme kararının ardından bir madencilik etkin noktası haline geldi. Ülke başlangıçta madencilik şirketlerini memnuniyetle karşıladı, ancak o zamandan beri enerji yoğun operasyonları büyüyen bir güç açığından sorumlu tutuldu. Daha önce bildirildiği gibi, kıtlıklarla başa çıkmak için hükümet, Rusya Federasyonu'ndan elektrik ithalatını artırdı ve kış kesintileri nedeniyle yasal madencilik çiftliklerini kapattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ