Tatlı mı tatlı sevimli mi sevimli kedicikler Ethereum ağını ele geçirmek üzere ve zaten “bilgisayar dünyası” dediğimiz bu dünyanın da toplam etkileşiminin %4’üne sahipler. Evet doğru duydunuz, pek çok iş kolunu potansiyel olarak aksatma gücü olan akıllı kontrat platformlarına artık viralleşmiş bir kedi oyunu ev sahipliği yapıyor.

CryptoKitties isimli oyun sadece birkaç gün önce 28 Kasım’da sunulmuş olmasına rağmen şu anda Ethereum ağındaki en popüler ikinci oyun oldu. 

CryptoKitties’in öncü olduğu şey; pek çok farklı kedi karakteri barındırması ve hepsinin kendine özel niteliklerinin ve kedişsel tavırlarının olması.

Alım ve Satım Süreci
Her kedinin belirli fiziksel özellikleri, fenotipleri (dışyapı), kendi genetik kodlarına bağlılık duydukları ya da farklı genotiplerinin olduğu sanal bir genoma kodlanmış. Lisedeki biyoloji dersiniz gibi gelmeye başladıysa, çok iyi, çünkü öyle. Kullanıcılar pek çok farklı türdeki kedileri çiftleştirerek yeni özelliklerde ve hatta ender özelliklerde yeni kedicikleri bu sanal dünyaya getirebiliyor. Yaklaşık olarak dört milyon farklı kombinasyon bulunmakta.

Aynı World of Warcraft’ta kılıç ya da zırh alabildiğiniz gibi, bu ender kedicikler de gerçek para karşılığında satılabiliyor. Rakamlar da yaklaşık olarak bir tanesinin 5000 dolar olmasına kadar gidebiliyor. Ama buradaki asıl olay, sanal oyunlarda oyun kapandığında satın aldıklarınızın yok olmalarının aksine, ender kedicikleriniz sonsuza dek yaşıyorlar. Bunun nedeni ise Ethereum altyapısındaki ve ağındaki ayrıksı ve gerçek tokenlarla satın alınmış olmaları. Böylece, oyunun geliştiricileri ortadan kaybolsa da, oyuncuların kedicikleri yaşamaya devam edecek.

Oyun geliştiricileri oyunun asla müdahaleye maruz kalamayacağı konusunda ısrarcı. Teknik mimarlardan Dieter Shirley’nin söylediğine göre:

“CryptoKitties’in ekonomisi tamamen merkezsizleştirilmiş bir şekilde yürütülüyor ve ekipten herhangi bir kişi tarafından manipüle edilmesi imkansız. Takımdan tür üretimine dair algoritmayı tek bir kişi bile bilse oyun oynamaktan men ediliyor.”

Pazarlama direktörü Elsa Wilk’in söylediğine göre:

“Bazı konularda ICO’nun samimiyetsiz bir piyasa olduğu konusundaki eleştirilerimizden markalaştırma ve pazarlama konusundaki yaklaşımımızı anlayabilirsiniz.”

Neşeli bir yaklaşım!
Son zamanlardaki oldukça yükselişe geçmiş bu oyunlar her hafta bir önceki haftayı geçerek ilerliyor ve oyun geliştiriciler de oldukça heyecanlı bu konuda. Borsacılar da tokenlarını çabucak satarak en büyük kârı elde etmek için en revaçtaki ICO’yu araştırıyorlar. Kripto para birimlerindeki böyle bir ciddiyetin hareketiyle CryptoKitties gibi oyunlar eğlenmek için oldukça canlandırıcı bir özelliğe sahip.

Wall Street’in de Bitcoin ve benzer kripto para birimlerine gösterdiği ilginin devam etmesiyle, Main Street de dijital para birimlerini en ilginç ve alışık olmadığımız tarafından yakalayabilir: blok zinciri üzerinde kediciklerle oynanılan bir yol. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ