Chicago Board Options Exchange'in Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürülmesinin ardından finansal dünya, Bitcoin'in gerçekte ne olduğunu kavradı. Şu sıralarda fiyat 18.000$ seviyesinde seyretmekte.

Kripto para birimlerinin toplam pazar payı geçtiğimiz günlerde 500 milyar doları aştı - ve her finansal kuruluşun oturup sanal para birimleri ve bunun altında yatan Blockchain teknolojisi hakkında araştırma yapmaya başladı.
Dahası, şuan hala kripto para birimlerinden haberi olmayan şirketler/insanlar var. Hatta kripto paralar hakkında temel bir bilgi sahibi bile değiller.

Keizer - Bitcoin'in üç özelliği

Keizer RT raporunun son baskısında, Max Keizer'in söylediği üzere, Bitcoin vadeli işlemlerinin Bitcoin piyasasında spekülasyon yaratabileceğini belirtiyor.

"Bitcoin Futures" olarak adlandırılan Bitcoin vadeli işlemleri aslında Bitcoin'i daha çok meşrulaştırıp itibari paraların (kullandığımız $-€-₺) Bitcoin'e akması için bir boru hattı olarak görülüyor. Dikkat ederseniz Bitcoin Futures işlemleri başlmadan öncesinde hatta haberi öncesinde 8.000$-10.000$ seviyelerinde seyreden BTC/USD paritesi bir anda atağa geçip çok kısa bir süre zarfında  16.000$ seviyelerine kadar gelmişti. Çıkış halen sürmekte olup bir sonrası hedef veya psikolojik sınır olan 25.000$ seviyelerine doğru kafasını kaldırmış durumda.

Bununla birlikte, gerçekten Bitcoin'i olağanüstü bir mağaza haline getiren Bitcoin Futures ürününün analizi, 2009'da yayınlanan Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin tebliğine meydan okuduğu için ilgi çekici durumda.

Bitcoin borçlu

Bitcoin, Winklevoss ikizleri ve Keizer'in kendisi de dahil olmak üzere çeşitli finansal uzmanlar tarafından sürekli altın 2.0 olarak adlandırılmıştır. Bununla birlikte, Keizer gerçek potansiyel değerinin farkına varmak için Bitcoin'in fiyatının küresel borçla ilişkili olması gerektiğinde ısrar ediyor. (Küresel borç BTC/USD paritesi üzerinden şukadar gibisinden).

1$ trilyon'lik pazar payı için, yol açan vadeli planlar


Bitcoin vadeli işlemlerin ilk haftasında kripto paralar dünyasındaki toplam piyasa değerinin yarım trilyon dolara ulaştığını gözlemledik. Diğer pazarlarla ilişkili olarak, bu küçük bir miktar elbette, ancak bu ana akım finansal kabulünün başlaması göz önüne alındığında, sanal para birimine daha fazla para akacaktır.

Keizer'in de belirttiği gibi, gelecekteki değer kapasitesi daha büyük hale getiriliyor:

"Vadeli işlemler Bitcoin'e para akıtacak daha büyük bir boru yaratacak. Şu anda bu boru küçük, bono vadeli işlemleri, döviz vadeli işlemleri ve hisse senedi vadeli işlemlerine kıyasla oldukça küçük bir piyasa."

Diğer bir açıklama ise;

"Kripto piyasası sermayesi trilyon doları aşacak ve çok şirin kuantum efektine sahip olduğu için çok katlı seviyelere ulaşacak, tüm fiat paralarını Bitcoin'in kara delik deposuna çekecek."

Keiser'e katılmamak elde değil. İnsanlar zaten kolay para kazanabilme peşinde olduklarından varını yoğunu satarak Bitcoin alan insanlar yada borca girerek Bitcoin alan insanlar var. Tabi ki bu insanların sayısı artmaya devam ettiği sürece ve kitlesel bir etki olarak bu durumu değerlendirirsek elbette 1 trilyon dolar değil 20 trilyon dolar bile olabilir. Ülkelerin yaptıkları regülasyonlar bile bir yerden sonra yetersiz kalacak ve Bitcoin gerçekten bir çılgınlığa dönüşecek gibi duruyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ