Bitcoin tasarlandıktan ve dijital varlık endüstrisi uçuşa girdikten on yıl sonra, büyük hükümetler ve kurumlar nihayet sektörü meşru bir varlık sınıfı olarak görüyor ve tanıyor.

Kenneth Rogoff: Hükümet Destekli Varlıklar Libra ve Bitcoin’in Yerini Alacak

Bitcoin tasarlandıktan ve dijital varlık endüstrisi uçuşa geçtikten on yıl sonra, büyük hükümetler ve kurumlar nihayet sektörü meşru bir varlık sınıfı olarak görüyor ve tanıyor. Bununla birlikte, bazı ülkeler Çin’in bu konuda öncülük etmeleri ile diğerlerinden daha proaktif davrandılar.

Çin’in Dijital Para Birimi

Julia Chatterley ile birlikte geçenlerde CNN yayınına katılan eski bir IMF Baş Ekonomisti, Kenneth S Rogoff, piyasaya çıktığı zaman Çin’in dijital Yuan’ı tarafından gerçekleştirilebilecek eylemlerin gidişatını anlattı.

Yayın sırasında Chatterley, Rogoff'a Çin’in dijital para biriminin farklı ülkeler arasında daha ucuz ödemeleri kolaylaştırarak küresel finansal aşamayı yönlendirmek için kullanılıp kullanılamayacağını sordu. Rogoff, böyle bir senaryonun, başarılı olması için Çin’in dijital varlığındaki yasal işlemlere ihtiyaç duyması nedeniyle ortaya çıkabileceğini ifade ediyor. Ekonomist, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın Çin’in dijital varlıklarını sınırları dahilinde kısıtlayabilmesine karşın, Asya ve Güney Amerika’daki diğer ülkeler de aynı yolu izleyemeyeceğini söyledi.

Rogoff ayrıca, devlet destekli diğer varlıkların finansal ekosisteme beklenenden çok daha hızlı bir şekilde ulaşmakta olduğunu vurguladı. Bununla birlikte, ABD'deki Federal Reserve mevcut sisteme bağlı kalmaya çalışıyor. Rogoff'a göre,

"Federal Reserve, şu an en üst sıradalar, tekneyi sallamak istemiyorlar. Zaten onlar için çalışan sistemi sallamak için bir şey yapmayacaklar ama sonunda bir Fed tokenımız olacak. ”

Küçük Ölçekte Çalışma

İşlem detaylarının açıklanmasını sınırlayan dijital varlıkları ele alan Rogoff, hükümetlerin devasa işlemlere göz kulak olmak istediğinden bu tür sistemlerin yalnızca küçük ölçekte çalışacağını söyledi.

Ekonomiste göre, özel kuruluşlar her zaman gelişmiş ödeme sistemlerine sahip, devlet organları nihayetinde bu tür teklifler üzerinde durur.

Argümanını tamamlayan Harvard Üniversitesi Ekonomi Profesörü, devlet destekli bir varlığın nihayetinde Libra ve Bitcoin gibi şeylerden devralınacağını öne sürerek, ABD devletinin küresel finansal piyasa üzerinde ABD’deki hakimiyetini azaltmak için farklı devlet destekli varlıklar arasında bir rekabet olacağını da sözlerine ekledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ