Kenya Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kullanımının daha verimli olduğu için sınır ötesi ödemeleri artırma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Kenya Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) kullanımının daha verimli olduğu için sınır ötesi ödemeleri artırma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Kenya, ulusal dijital para birimi seçeneklerini araştıran büyüyen ülkeler listesine katılıyor. Kenya Merkez Bankası, Merkez Bankası Dijital Para Biriminin (CBDC) kullanımının sınır ötesi ödemeleri daha verimli ve daha az maliyetli hale getirerek iyileştirebileceğini söyledi. Giderek daha fazla ülke artık bir CBDC seçeneğini araştırıyor. Daha önce, Hindistan hükümeti önümüzdeki yıl dijital bir rupi çıkaracağını açıklamıştı.

Bir CBDC, Çok Katmanlı Muhabir Bankacılık Yapısını Düzleştirebilir

Mali düzenleyici, dijital para biriminin potansiyel kullanımını inceleyen bir tartışma belgesinde, CDBC çözümlerinin çok katmanlı muhabir bankacılık yapısını düzleştirebileceğini ve ödeme zincirlerini kısaltabileceğini söyledi. Düzenleyici, Nijerya da dahil olmak üzere küresel olarak çeşitli ülkelerde halihazırda kullanıma sunulan CBDC'nin hem tehditlerini hem de fırsatlarını analiz eden kağıt üzerinde yorumlarını sunmaları için vatandaşlarına 20 Mayıs'a kadar süre verdi.

Kenya merkez bankasının potansiyel değer gördüğü önemli bir fırsat, sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için CBDC'nin kullanılmasıdır. “Faydaları ölçmek zor olsa da, CBDC'ler çok katmanlı muhabir bankacılık yapısını düzleştirerek ve ödeme zincirlerini kısaltarak verimlilik kazanımlarına yol açma potansiyeline sahip olabilir” dedi.

Merkez Bankası, Dijital Bir Şilin Özel Para Birimlerini Savuşturabileceğini Söylüyor

CBK'ya göre, bir CBDC, stablecoin'ler gibi özel olarak çıkarılan para benzeri enstrümanların yeni biçimlerinden daha güvenli ve daha güvenilir ödeme hizmetleri sağlayarak halkı yeni özel para biçimlerinin riskinden potansiyel olarak koruyabilir. Bununla birlikte, CBDC'nin veri gizliliği sorunları da dahil olmak üzere siber saldırılar ve diğer güvenlik tehditleri için bir fırsat sunduğunu kaydetti. CBK, "Bilinmeyenler, merkez bankalarının para politikası, finansal istikrar ve ödeme sistemleri gözetimi gibi temel işlevlerini etkileyecektir" dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ