Kenya merkezli bazı aktivistlere göre, kripto para ve karşılıksız token (NFT) satışları yoluyla fon toplamak sadece daha hızlı değil, aynı zamanda daha az maliyetli.

Kenyalı Aktivistler, Kripto Para Birimlerinin

Geleneksel Finansman Kanalları Kuruyor

Covid-19 pandemisi geleneksel finansman kanallarının kurumasına neden olduktan sonra, bazı Afrikalı aktivistler buna kripto para birimi ve karşılıksız token (NFT) satışları yoluyla para toplayarak yanıt verdi. Toplanan fonlar, aktivistlerin sosyal yardım çalışmalarının sponsorluğunun pandemi ile ilgili zorluklar tarafından engellenmeden devam etmesini sağladı.

Kripto para birimi bazı aktivistler için hala nispeten yeni olsa da, Kibera olarak bilinen Kenya gecekondu bölgesinde yerleşik bir kar amacı gütmeyen kuruluşun yöneticisi, Thompson Reuters Vakfı'nın bir raporunda bunun aslında para toplamanın daha hızlı bir yolu olduğunu belirtiyor.

“Kripto para yoluyla para toplamak bizim için yeni bir şeydi. Ancak şimdi sosyal refah faaliyetlerimizi nasıl uyguladığımız konusunda bilgi verecek çünkü kaynak yaratma konusunda ne kadar hızlı ilerleyebileceğimizi gördük, ”diye açıklıyor Human Needs Project teknik hizmetler direktörü Byrones Khainga.

Rapora göre, Khainga'nın İnsan İhtiyaçları Projesi, dev bir musluğu tasvir eden plastikten yapılmış bir heykelin kurulumunda yer aldı. Heykel, NFT satarak para toplayan sanatçı/aktivist Benjamin Von Wong ve plastik atıkları savunan Kenyalı bir NFT topluluğu olan Degenerate Trash Pandas tarafından yaratıldı. Birlikte, NFT'ler aracılığıyla 110.000 $ topladıkları ve bu fonların dev plastik heykelin kurulumu için kullanıldığı bildirildi.

Kripto Giriş Engellerini Azaltır

Kenya Blockchain Derneği'nde bir araştırmacı olan Roselyne Wanjiru'ya göre, fon toplamanın daha hızlı bir yolu olmanın yanı sıra, “kripto ayrıca giriş engellerini de azaltır”. Daha fazla şirketin ve bireyin bu fintech'e geçtiğini ekliyor.

Raporda ayrıca, Mercy Corps Ventures'ın kıdemli bir genel müdürü olan Scott Onder, kripto para birimlerinin neden sınırlar arasında fonları daha iyi hareket ettirdiğini açıklıyor. Dedi ki:

Cryptocurrency bu maliyetli engeli ortadan kaldırır ve gençlerin para kazanması, harcaması, biriktirmesi ve para göndermesi için yeni yollar yaratma potansiyeline sahiptir.

Eleştirmenler genellikle bitcoin gibi kripto para birimlerinin enerji verimsizliğini vurgularken, Kenyalı bir koreograf ve bir gençlik eğitmeni olan Big Mich, teknolojiyle ilgili iyi şeylerin göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu. Von Wong için, sermayeyi daha hızlı ve ucuza taşımayı kolaylaştıran herhangi bir kaynak yaratma yaklaşımı “her zaman iyi bir şeydir”.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ