Kenyalı kripto madencisi: "Gelmiş geçmiş en büyük servet dağıtım sistemi"

Eugene Mutai adlı Kenyalı, yerel medya'ya yaptığı bir röportajda genel olarak tüm kripto para ekosistemini "gelmiş geçmiş en büyük servet dağıtım sistemi" olarak tanımladı. Yoksul bir aileden gelen genç Kenyalı kısıtlı imkanlarla kendi çabalarıyla saygın bir teknoloji danışmanı ve yazılımcı olmayı başardı, şimdi de kripto paralar aracılığıyla global finans marketlerine girmeği planlıyor.

Mutai, sıradan vatandaşların finans marketlerine girebilmeleri için kripto paraların bir çok engeli kaldırarak en iyi olanaklar sağlayan bir küresel ekonomik eşitleyici olarak tanımlıyor. 28 yaşında olan genç "artık kripto paralar sayesinde büyük oyuncular hiçkimsenin finans sistemine girmelerine engel olamıyor" diyor.

Mutai evinde büyük bir alanı madencilik donanım cihazlarına ayırmış, sistemini aşırı ısınmaya karşı kuruyabilecek havalandırma fanları dahil. Daha bir sene öncesinde Bitcoin ve kripto paraların varlığından Mutai'nin haberi bile yoktu.

Yoksulluktan orta halli bir vatandaş olmasının hikayesi:

Mutai teknolojiyle aşırı derecede ilgili, bir arkadaşından ödünç aldığı, sadece aplikasyon indirebilen Nokia Symbian S40 model bir cep telefonoyla, tarım işçiliğinden arta kalan vaktini kod yazmak için HTML ve CSS'in temellerini kendi kendine öğrenmeye başladı.

O zamanlar Mutai hayatını idame ettirebilmek için zar zor para kazanıyordu. liseyi bitirince o ve annesi şehirden köye yerleşmişlerdi. Annesi işini kaybedince ve ikiz kardeşini de kaybeden Mutai hayat koşullarını iyileştirmek için daha da kararlı olmaya başladı. Bu yüzden Nairobi'de bir masaüstü bilgisayarı ve Wi-Fi bağlantısı olan amcasının yanında yaşamaya karar verdi.

Mutai aylarca hiç durmadan nasıl kod yazacağı hakkında araştırmalar yaptı, öğrendiği bu yeni yetenek yazılımcı olarak çalışmasına olanak sağladı, daha sonrasında ise yerel teknoloji şirketi İHub'ta danışmanlık yapmaya başladı.

Mutai Şimdilerde geliştirici ve mühendisler yetiştiren Şirketi için çalışıyor. Mutai'nin liseden daha yüksek bir eğitim derecesi olmamasına rağmen kendi çabalarıyla yoksulluktan çıkıp bu seviyelere gelmesi çoğu insan için ilham verici bir hikaye oluyor.

Şimdi de Mutai daha çok servet elde etmek için gözünü kripto paralara dikti.

Eugene Mutai kripto paralara hem yatırım yapıyor hem de madenciliğini.

Mutai madencilik için altı tane  1080 TI ekran kartı kullanıyor, madencilik kazancını daha da arttırmak için iki tane daha ekran kartı eklemek istiyor fakat bunun için daha çok elektrik gücüne ihtiyacı var. Mutai genelde  Zcash ve LBRY madenciliği yaptığını söylüyor, aylık elektrik masrafları yaklaşık $200, Nairobi'de yaşayan sıradan bir vatandaşın ödediğinin çok fazla katı.

Siz de kripto paraların finansal açıdan küresel bir eşitleyici yanı olduğunu düşünüyor musunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ