Tesla CEO'su, kripto para piyasalarını hareket ettirmek için can sıkıcı yaklaşımı nedeniyle eleştiri konusu oldu.

Kibir ve Açgözlülük: Elon Musk Kripto Manipülasyonu Nedeniyle Eleştiriliyor

Tesla CEO'su, kripto para piyasalarını hareket ettirmek için can sıkıcı yaklaşımı nedeniyle eleştiri konusu oldu.

Elon Musk eleştiriliyor

Tesla CEO'su Elon Musk, birçok kişinin kripto para piyasası üzerinde sorumsuz olarak algıladığı bir etkiye sahip olduğu için eleştirildi. Musk, 2021'in büyük bölümünde, özellikle Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) boyunca çeşitli kripto para birimleriyle ilgili meme’ler ve sıcak çekimler yapmak için düzenli olarak Twitter'a gitti.

Musk kısa süre sonra bu listeye başka bir kripto para ekledi – CumRocket (CUMMIES). CumRocket, yetişkin film endüstrisindekilerin kullanımına yönelik “devrimci bir deflasyon tokeni” olarak tanımlanıyor.

4 Haziran'da Musk, listelenen üç kelimeyle şifreli bir tweet yayınladı: Kanada, ABD, Meksika. Gözlemciler bunu Musk'ın arsızca “CUM” kelimesini yazdığı şeklinde yorumladı ve birkaç saat içinde CumRocket adlı az bilinen bir tokenin fiyatı iki katından fazla arttı.

24 saat sonra Musk yine iş başındaydı. Bu sefer, makul bir şekilde “CumRocket to aya” olarak yorumlanabilecek bir dizi emoji yayınladı.

Sadece on dakika içinde CumRocket'in fiyatı 0,06 $'dan 0,28 $'a yükseldi. Yani  %366'lık bir artış oldu. Tahmin edilebileceği gibi, spekülatif pump hareketi uzun sürmedi ve yayınlandığı zaman, CUMMIES token fiyatı yaklaşık 0,07 dolara düştü.

Musk’ın hamlesi ne anlam geliyor?

İlk Bitcoin borsa operatörlerinden biri ve Zap Protokolü'nün kurucu ortağı Nick Spanos, Musk'ın piyasayı hareket ettirme faaliyetinin çoğunun, normalde sahip olacağından daha ucuz bir fiyata daha fazla varlığa sahip olmak için tasarlandığına inandığını söyledi.

Spanos, "Musk, bencil kişiliğiyle kendisinden daha az şanslı sayısız insana zarar verdi ve daha ucuz kripto para almak için harekete geçti" dedi.

Bunun en önemli örneği, eğer doğruysa, belki de Musk'ın Tesla'nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını ve otomobil şirketinin ödeme için BTC'yi kabul edeceğini açıklaması olabilir. Birkaç haftadan kısa bir süre sonra Musk, çevresel etkisi nedeniyle alay ettiği Bitcoin'de hızlı bir geri dönüş başlattı ve Tesla web sitesinde bir ödeme seçeneği olarak kaldırdı.

Spanos, Musk Bitcoin'den yeni sıkılmış olsa bile, 50 milyondan fazla takipçiye attığı tweet'lerin pervasızlık ve güvenin kötüye kullanılması anlamına geldiğini söylüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ