SEC, Kim Kardashian'ı federal menkul kıymetler yasalarının anti-touting hükmünü ihlal etmekle suçladı.

Kim Kardashian, EthereumMax Adlı SEC

SEC, Kim Kardashian'ı federal menkul kıymetler yasalarının anti-touting hükmünü ihlal etmekle suçladı.
Bayan Kardashian, toplam 1,26 milyon dolar ceza ödemeyi ve en az üç yıl boyunca daha fazla kripto promosyonundan kaçınmayı kabul etti.
3 Ekim Pazartesi günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), sosyal medya hesabı aracılığıyla Amerikalı sosyetik Kim Kardashian'a EthereumMax tarafından sunulan ve tek kripto varlık güvenliğini teşvik ettiği için suçlamada bulundu.
SEC emri, Kardashian'ın Instagram hesabında EMAX tokenleri hakkında bir gönderi yayınlamak için 250.000 dolar ücretli bir promosyon aldığını açıklamadığını belirtiyor. Kardashian'ın Instagram gönderisi, potansiyel yatırımcılara EMAX token satın alma bilgileri sunan EthereumMax web sitesine bir bağlantı da içeriyordu.
SEC emrine göre, Kardashian federal menkul kıymetler yasalarının anti-touting hükmünü ihlal etti. Federal menkul kıymetler yasa koyucuları, bir kripto varlık güvenliğini teşvik eden herhangi bir ünlünün, promosyon için aldıkları “tazminatın niteliğini, kaynağını ve miktarını” açıklaması gerektiğini açıkça belirtti. Yatırımcılar, menkul kıymetlerin tanıtımının tarafsız olup olmadığını bilecektir. SEC, Bayan Kardashian'ın bu bilgiyi ifşa etmediğini belirtti. Gelişme hakkında konuşan SEC Başkanı Gary Gensler şunları söyledi:

Bu vaka, ünlüler veya etkileyiciler kripto varlık menkul kıymetleri dahil yatırım fırsatlarını onayladıklarında, bu yatırım ürünlerinin tüm yatırımcılar için doğru olduğu anlamına gelmediğini hatırlatıyor. Yatırımcıları, kendi finansal hedefleri ışığında bir yatırımın potansiyel risklerini ve fırsatlarını değerlendirmeye teşvik ediyoruz.

Bayan Kardashian'ın davası aynı zamanda ünlülere ve diğerlerine, yasaların menkul kıymetlere yatırım yapmayı teşvik etmek için ne zaman ve ne kadar ödendiklerini halka açıklamalarını gerektirdiğini hatırlatıyor.

Bayan Kardashian Cezayı Ödemeyi Kabul Etti

Son vaka, geçen yıl Haziran 2021'e kadar uzanıyor. Instagram gönderisinde şöyle yazıyor: “Kripto ile ilgileniyor musunuz? Bu finansal bir tavsiye değil, arkadaşlarımın bana Ethereum max tokeni hakkında söylediklerini paylaşıyorum!” Bu gönderi sırasında Kardashian'ın 225 milyon Instagram takipçisi var.

Bayan Kardashian, tüm suçlamaları yerine getirmeyi ve taksitlendirme ve faiz dahil toplam 1,26 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Buna, “promosyon ödemesini, artı ön yargı faizini ve 1.000.000 dolarlık cezayı temsil eden yaklaşık 260.000 dolarlık disgorgement” dahildir. ayrıca, Bayan Kardashian, bundan sonraki üç yıl boyunca herhangi bir kripto varlığının tanıtımını yapmamayı da kabul etti. Avukatlarından yapılan açıklama şöyle:

Bayan Kardashian, bu konuyu SEC ile çözdüğü için memnun. Kardashian, en başından beri SEC ile tamamen işbirliği yaptı ve bu konuda SEC'e yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır. Uzun bir tartışmadan kaçınmak için bu meseleyi geride bırakmak istedi. SEC ile yaptığı anlaşma, birçok farklı iş arayışında ilerleyebilmesi için bunu yapmasına izin veriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ