Çin, dijital yuan için piyasaya sürülmenin ikinci aşamasına başlıyor. Ülkenin üç ana ilinde sermaye kontrollerinin “pilot uygulaması” ile, sayısallaştırma ve nihayetinde beklenen dijital yuanın tanıtılması için ikinci adım, ulusal kimlik kartlarının

Kimlik Üzerine Kripto: Çin, Dijital Yuan Dağıtımının 2. Aşamasına Geçti

Temmuz 2019'da, Çin Halk Bankası [PBoC], bir yıldan fazla bir süredir Çin Yuanı [CNY] tarafından desteklenen egemen bir dijital para birimi üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı. Bu duyurunun kamuoyuna açıklanmasından bu yana, Çin'in dijital para biriminin nihayet ortaya çıkması için bir altyapı oluşturduğunu belirten çok sayıda haber yayınlandı. Bundan dolayı bir çok kimse bu dijital paranın bir yıl içinde küresel pazarlara ulaşmasını bekliyor.

Dijital Para Biriminin Önemli Bir Öncüsü

Dijital para biriminin önemli bir öncüsü, dijitalleşme dalgasını süren her büyük ülkede olduğu gibi, dijital kimliğe duyulan ihtiyaç. İşte Çin bu süreci başlattı. Global Capital CEO'su Matthew Graham, aynı konuda bir haber raporu paylaştığında konuyla ilgili bir konuşma başlattı.

Graham’ın tweet’i, çok az açığa çıkmasına rağmen, bir zamanlar Çin’li olmayan ve şimdi kendi içsel çalışmalarının daha iyi bir resmini çeken kripto-para birimi-girişimcilerden cevaplar çıkardı. Binance CEO'su Changpeng Zhao, Graham’ın tweet'ine cevap vererek, bu uygulamaya “dijital kimliğe doğru atılmış dev bir adım” dedi.

“Çok fazla merkezileşme” çığlığı, bu tartışmada oldukça yaygın olmasına rağmen, merkezi olmayan para endüstrisi ile ilgili her şeyde olduğu gibi, Çin’in de sermaye kontrolleriyle birlikte kimlik kartlarının dijital versiyonunun uygulanması dijital bir yuanın yolunu açıyor.

Kasım ayının ortalarında, devlete ait Çinli medya şirketi Xinhua Net, üç Çin ilinde sermaye kontrolleri ve nakit sınırlamalarını bastırmak için bir pilot program başlatıldığını bildirdi. 250 milyondan fazla vatandaşı ve büyük Çin şehirlerini barındıran Hebei, Zhejiang ve Shenzen illeri, iki yıl boyunca sırasıyla 500.000 CNY, 300.000 CNY ve 200.000 CNY tutarında nakit çekimi görecek.

PBoC, bunun “büyük nakit suçlarıyla mücadele etmek” için yapıldığını söylerken, Çin merkezli kripto para birimi meraklılarının akıllarında başka şeyler de vardı. Primitive Capital’in Kurucusu Dovey Wan, konuyu dijital yuan’a getirerek şu ifadeleri kullanıyor:

“Artık tüm noktalar yaklaşmakta olan Digital RMB için de bağlı.”
Ekonomiyi Dijitalleştimek

Matthew Graham'ın dijital para biriminin gelişimi üzerine ilginç bir ilgisi vardı. Global Capital CEO'su yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"DCEP'nin kendi stratejik önemi olsa da, kimlik dijitalleştirmesinin ekonomiyi dijitalleştirmek için bütüncül bir zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Dijital kimliğin, DCEP dışındaki diğer uygulamaların, özellikle de devlet hizmetlerinin bir öncüsü olduğunu düşünüyorum."

Graham, Çin’in dijital bir kimlik için planlarının “hassas yoksulluğun azaltılması” sürecini kolaylaştırmakta yararlı olduğunu vurgulayarak şöyle diyor:

“DCEP'ye gelince, daha küçük doğrulamaların daha fazla doğrulama gerektiren daha büyük işlemlerle anonim olduğunu ve ticari bankalarında şahsen kimlik gerektiren tamamen sınırsız bir cüzdanla sonuçlandığını biliyoruz. Dijital kimliklerin entegrasyonu mümkün olabilir ve hatta istenebilir, ancak henüz entegrasyon hakkında hiçbir ayrıntı verilmedi.”
Dijital Kimlik Kartı Yeni Değil

Bununla birlikte, başvurunun devlet makamları tarafından kimlik tespiti için ilk defa kullanılması örneği değil bu. 2017 yılında, Guangzhao hükümeti, Çin’in nüfusu içinde hazırladığı devlet tarafından verilen kimlik kartları ile el ele gitmek üzere sanal kimlik kartları oluşturmak için bir pilot program başlattı. Xinhua Net'in bir raporuna dayanan SCMP, bu dijital kimlik kartının WeChat hesapları aracılığıyla uygulanacağını bildirdi.

Ayrıca, bu “WeChat ID programı” Kamu Güvenliği Bakanlığı ve ana şirket Tencent ile birlikte birkaç banka ve hükümet departmanı ile birlikte geliştirilmiş durumda. WeChat'in Çin'de halihazırda büyük bir ödeme ortağı olduğu ve bankaların kimlik kartı projesine katkıda bulundukları göz önüne alındığında, dijital Yuanın en sonunda piyasaya sürülmesinde bir yer bulabileceğini söylemek mümkün.

Ağustos ayında, Çin Yapı Bankasının eski Küresel Finansal Strateji Başkanı Paul Schulte’den bahseden Forbes, PBoC tarafından başlatılan dijital para biriminin “önümüzdeki aylarda” yedi kuruma dağıtılacağını bildirdi. Bu yedi kurum arasında büyük bankalar ve iki önde gelen Çin finans ve teknoloji şirketi - Alibaba ve Tencent de bulunuyor.

Schulte'ye göre, “Çin reformlarda ileri adım atıyor ve kripto para birimini piyasaya sürüyor”

Çin’in dijital ekonomi alanına girmesi şaşırtıcı değil ve dijital bir ülke para biriminin tanıtılması da sürpriz değil. Bu uygulamanın ilk aşaması üç ilde sermaye sınırlamaları getirmek ve muhtemelen diğer illere de yaymak şeklinde. Kimliğin dijitalleştirilmesi, Çin’in ekonomik bir güç olma niyetini doğruladığından beri kartların üzerinde yer aldı ve bu onu uygulamak için mükemmel bir zaman olduğu söyleniyor ancak şu anda cevaplanması gereken birçok soru var.

Matthew Graham'ın sözleriyle konuyu tamamlayacak olursak:

 

“Ekonomiyi dijitalleştirerek yaratılan sinerjilerin değerini anlamak zor; para birimi, kimlik, kamu hizmetleri vb. ve doğabilecek gizlilik endişeleri. Bunun nasıl geliştiğini ve Çin'deki yaşamın hangi yönünün dijitalleştirileceğini görmek ilginç olacak.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ