Bu yazımızda sizlere Kira Network (KEX) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve KEX Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Kira Network (KEX) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi KEX Coin

Bu yazımızda sizlere Kira Network (KEX) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve KEX Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Kira Network (KEX) Nedir?

KIRA Network ($KEX), kullanıcıların kripto para birimi, stablecoinler ve değiştirilemez tokenler (NFT'ler) gibi herhangi bir dijital varlığı stake ederken blok ve ücret ödülleri kazanmalarını sağlayan bir zincirler arası değişim protokolüdür.

KIRA, tam yığın geliştiriciler, blok zinciri mühendisleri, arka uç geliştiriciler ve teknik mimarlardan oluşan güçlü bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Ekip Milana Valmont (CEO) ve Mateusz Grzelak (CTO) tarafından yönetiliyor.

Geçmişte Valmont, Adcoin'de blok zinciri danışmanı olmanın yanı sıra KNOKS'ta strateji danışmanı olmayı da içeren farklı roller üstlenmişti. Grzelak ayrıca Settle Finance, Barclays ve Bity gibi firmalarda da önemli görevlerde bulunmuştu.

KIRA Network'ün stratejik ortakları arasında AlphaBit, TRG Capital, Swingby ve Math Wallet bulunuyor. Ek olarak, ekip ayrıca NGC Ventures'tan Roger Lim ve Tendermint'ten Alssio Treglia'yı da içeriyor.

KIRA Network Nedir?

KIRA Network, DeFi piyasasına likit staking getiren blok zinciri tabanlı bir protokoldür. Zincirler arası bir ekosistem içindeki tüm kripto para birimlerine, dijital itibari paraya ve değiştirilemez tokenlere (NFT'ler) erişim sağlar.

Likit stake ile likidite sağlayıcıları herhangi bir dijital varlığı stake edebilir. Sonuç olarak, yeni bloklardan ve işlem ücretlerinden kaynaklanan teşvikler kazanırlar.

Protokolün likit paylaştırma fikri, mevcut paylaştırma alanından kaynaklanmaktadır. Burada, merkezi kripto para birimi borsaları, kripto ticareti, satın alma ve ayrıca bir dizi dijital para birimi için bir merkez görevi görür.

Şu anda, staking için mevcut olan çok sayıda kripto para, merkezi borsa platformlarında bulunuyor. Bu nedenle KIRA, geleneksel kripto para borsalarının sunduklarını yansıtan merkezi olmayan bir platform sağlayarak bunu değiştirmek istiyor.

Bu nedenle, PoS ekosistemindeki küçük aktörler bile likiditeye erişebilecek ve merkezi platformlarda bulunan güvenlik risklerinden kaçınacaktır. Ayrıca protokol, ücret üst sınırını kaldırır ve likidite sağlayıcıları için teşvikleri engeller.

KIRA Network : 8 Temel Öğe

DeFi sahnesinde derin bir etkiye sahip olmak için KIRA Network, aşağıdakileri içeren sekiz Öğe tarafından desteklenmektedir:

Güvenlik

Multi-Bonded PoS (MBPoS) konsensüs mekanizmasını kullanan ağ, stake edilen varlıklardan güvenliğini kullanabilir. Ek olarak, MBPoS, hangi kripto varlıkların stake edilebileceği ve/veya ödülleri çekebileceği önündeki engelin kaldırılmasına yardımcı olur.

Yarar

KIRA, sistemde stake edilen çok çeşitli varlıklara pazar erişimi sağlamak için IXP'yi (Interchain Exchange Protocol) kullanır.

Likidite

KIRA, türevler yoluyla likidite sağlanmasını destekler. Platform, stake türevleri ve stake edilen tokenlar arasında 1: 1 orana sahiptir.

Doğrulayıcılar

Protokol, işlemlerin güvenilirliğini sağlamak için doğrulayıcıları kullanır. Ayrıca, doğrulayıcılar, yatırımcıların likiditelerini etkilemeden yeni projeler için fon toplamasına olanak tanıyan İlk Doğrulayıcı Teklifleri (IVO'lar) işletmektedir.

Doğrulayıcılar yeni tokenler çıkarırken, yatırımcılar tokenlerini doğrulayıcılara devreder. Buna uygun olarak, eski blok ödülleri kazanır.

Yükseltilebilirlik

Sistemi yükseltmek geliştiricilere bağlıdır. Bu nedenle, geliştirmeyi yönlendirmek için protokol, teşvik planı olarak zincir üstü bir sözleşme sistemi kullanır.

Sürdürülebilirlik

Platformun uzun vadeli uygulanabilirliğini sağlamak için zincir üzerinde bir yönetişim yapısı kullanır. Ayrıntılı olarak, yönetim organı, ağın enflasyon ve faiz oranlarını içeren ekonomik yönlerine değiniyor.

Ölçeklenebilirlik

KIRA, doğrulayıcı sayısı ve hisse değeri üzerindeki kısıtlamaları kaldırarak ölçeklenebilirliği ele alıyor. Buna karşılık, bu, parçaların veya bölgelerin tanıtılmasını mümkün kılar.

Birlikte çalışabilirlik

Ağ, likit paylaştırmaya güç sağlamak için Polkadot, Cosmos ve diğer çapraz zincir sistemlerinden yararlanır. Özellikle, bu stake mekanizması kripto para varlıklarına karşı ayrımcılık yapmaz.

KIRA Tokeni (KEX) Nedir?

KEX, KIRA Network'ün yerel tokenidir. KEX, ağda bir stake tokeni olarak kullanılmasının yanı sıra, diğer para birimlerinin değerlendiği bir temel varlık olarak da kullanılır.

Ek olarak, KIRA'nın yerel para birimi, sistemin yönetişim sorunlarına katılırken bir gerekliliktir. Ayrıca, sahipleri, yetki verenleri ve doğrulayıcıları ödüllendirmek için kullanılır. KEX sahiplerine düşük işlem ve değişim maliyetleri teklif edilerek ödüllendirildiklerini unutmayın.

Buna karşılık, yetki verenler tüm blok ödüllerinin neredeyse yüzde 99'unu ve tüm ağ ücretlerinin yüzde 50'sine yakınını kazanıyor. Doğrulayıcılar ise yapılandırmalarına bağlı olarak bir komisyon kazanır ve sistemin yönetişim masasına oturur. Kazançları yüzde 50 ağ ücretlerine kadar çıkabilir.

KEX, geliştiricilere/ekibe (%15), danışmanlara (%7), KIRA Vakfına (%20), ayrıca rezerv ve likiditeye (%26,6) tahsis edilir.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ