Kırgızistan'da kripto para birimlerinin artan popülaritesinin ortasında, ülkenin merkez bankası vatandaşlara dijital varlıklarla ilgili riskleri hatırlattı.

Kırgızistan Bankası, Kripto Para Birimleri ve Kripto Ödemeleri Hakkında Uyardı

Kırgızistan Ulusal Bankası, Kripto Para Birimlerine Dikkat Edilmesi Gerekiyor

Ülkenin merkez bankasının yakın zamanda belirttiğine göre, kripto para birimleri ve diğer sanal varlıklar Kırgızistan'da giderek daha fazla yayılıyor. Düzenleyici, bunları mal ve hizmet satın almak veya satmak için kullanmanın hala yasalara aykırı olduğunu ve Kırgızistan somlarının ülkedeki tek yasal para birimi olarak kaldığını hatırlattı.

Yerel medya tarafından alıntılanan para otoritesi, merkezi olmayan dijital para birimleriyle bağlantılı riskler hakkında da bir uyarı yayınladı. “Hiç kimse, kural olarak kripto para biriminden sorumlu değildir. Maddi desteği yoktur. Herhangi bir para birimine veya başka bir varlığa bağlı olmadığı için gerçek bir değeri yok ”dedi.

Kırgızistan Ulusal Bankası (NBK), bunun yüksek döviz kuru oynaklığı ve değer kaybı riskleri yarattığını belirtti. Ayrıca, özelliklerinden ve “kontrol eden bir merkezi organın” olmamasından kaynaklanan kripto para birimindeki yerleşim risklerine de dikkat çekti. NBK ayrıca şunları söyledi:

Bu nedenle, vatandaşların ihtiyatlı olmalarını ve ödemeler için kripto para birimini kullanmaktan kaçınmalarını öneriyoruz. Kullanıcılar, kripto para birimi ve sanal varlıkları kullanarak ödeme yaparken tüm olası riskleri ve olumsuz sonuçları üstlenirler.

Otoritenin açıklaması, komşu Kazakistan merkez bankasının geçen hafta kripto pazarını incelediğini ve bitcoin gibi kripto para birimlerinin yasallaştırılması hakkında konuşmak için çok erken olduğunu vurgulamasının ardından geldi.

İki ülkenin bulunduğu Orta Asya, geçen yıl özellikle Çin'in Mayıs 2021'de endüstriyi çökertmeye başlamasının ardından madenciler olmak üzere kripto işletmelerini kendine çekti. O zamandan beri her iki ülke de yasa dışı kripto çiftliklerini kapatarak ve kripto para birimleri için elektrik fiyatlarını artırarak madenciliği sınırlamaya çalıştı. Madenciler, elektrik kesintileri ve elektrik şebekelerine verilen zarardan sorumlu tutuldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ