Kırgızistan'ın kripto borsaları için düzenlemeler getirdiği bildiriliyor.

Yeni düzenleyici çerçeve, Kırgızistan'daki kripto para birimi borsalarına yasal statü getirmeyi amaçlıyor. Kırgızistan hükümeti, kripto ticaret platformları için ulusal bir düzenleyici çerçeve getirerek kripto para birimini benimseme yolunda ilerliyor.

Yerel haber ajansı 24.kg'ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Kırgızistan'ın Ekonomi ve Maliye Bakanlığı'na bağlı bir düzenleyici kurum olan Finansal Piyasaların Düzenlenmesi ve Denetlenmesi için Devlet Hizmeti (Gosfinnadzor), kripto borsalarını düzenlemek için bir taslak hüküm geliştirdi.

Yeni önerilen düzenlemelerin, Kırgızistan'da faaliyet gösteren kripto borsalarının yasal statüsünü, işlevlerini, sorumluluklarını ve birleşik devlet siciline gerekli kayıt dahil olmak üzere uyumluluk gerekliliklerini belirlemeyi amaçladığı bildiriliyor. Kurallar ayrıca kripto para borsası hizmet sağlayıcılarının kara para aklama ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlere karşı önlemler almalarını gerektiriyor.


Gosfinnadzor, yeni çerçevenin riskleri azaltacağını ve Kırgız Cumhuriyeti'nde yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine ve dijital bir ekonominin oluşmasına yardımcı olacağını söyledi. Yetkili, kuralların aynı zamanda nitelikli yatırımcılar ve iş dünyası gibi daha geniş bir oyuncu yelpazesinin katılımını içeren yeni bir finansal ekosistem oluşturmaya da izin vereceğini belirtti.

Yeni çerçevenin, kripto borsa operasyonları konusunda yatırımcı bilincini artırmasının yanı sıra ulusal bütçe için yeni gelir kaynakları yaratması bekleniyor.

Daha önce bildirildiği gibi, Kırgızistan son yıllarda kripto madenciliği endüstrisini ve kripto para borsalarını hedef alan düzenlemeler başlatarak kripto endüstrisini birçok kez düzenlemeye çalıştı. Şubat ayında Kırgızistan merkez bankası, yerel yatırımcıları korumak amacıyla kripto borsaları için bir lisans rejimi getirmeyi planlıyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ