Kırılgan Kripto Para Borsaları

Kripto para birimleri bu yıl uluslararası bir ilgiye maruz kaldı. Kripto para birimi yeni bir şey olmasa da, kesinlikle yeni bir teknoloji ile yenilenmekte olan eski bir konsepte benziyor. Bitcoin'in bu yıl  %1.600'lük büyümesinden sonra, hızlı fiyat artışı ve vadeli işlem sözleşmeleri aracılığıyla ana yatırım piyasalarına sürpriz entegrasyonu, kripto para ticaretini birçok yatırımcı için cazip bir hale getirdi. Aslında, 400$ milyar aşan toplam pazar payı ile kripto ticareti, mevcut en sıcak yatırım fırsatlarından biri haline geliyor.

Maalesef birçok trader, geleneksel yatırım borsalarında bulunan teknolojik gelişmelerin veya temel ticaret ihtiyaçlarının kripto borsalarında eksik olduğunu belirtmekte.

Kripto para birimleri daha önce hiç bu kadar popüler olmamış yada daha bu kadar fazla talep görmemiş olsa da, kripto para birimlerinin alım satımını kolaylaştıracak şekilde tasarlanan değişimler çok bir değişiklik yaratmadı. Mevcut durumda, kripto paralar hakkında insanların en büyük korkuları somut olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak, borsalar arasında eşitsizlikler, ve eski teknoloji kullanmaları kötü aktörlerin beslenmesine yol açıyor.

Kripto para birimlerinin ileri ki zamanlarda finansal peyzajın önemli bir parçası olacağı açıktır, ancak bu sorunların çözümüne ihtiyaç vardır. Belki de kripto pazarlarının nasıl bozulduğunu daha iyi anlayarak, gelişebilmeleri için eksikliklerine cevap bulmaya başlayabiliriz.

Likidite eksikliği

Kripto paraları cazip hale getiren ilkelerden bazıları çoğunlukla merkezi olmayan ve özerk nitelikleri ticarette bunları yükümlü kılar. Kripto para ticaretinde yatırımcılar 100'den fazla borsadan birini seçebilir ve fiyatlar gene bu borsalarda dalgalanır. Dünya Ekonomik Forumu sadece üç kripto borsasında fiyat farklılıklarını inceledi ve "Bitcoin fiyatları arasında büyük farklar bulundu" dedi. Bu fiyat farklılıklarına, Bitcoin'i USD'ye ve Bitcoin'e geri döndürmeden kaynaklanan zaman ve değer farkları da dahil olmak üzere çeşitli faktörleri sıraladılar , ancak nihai olarak, fiyat farklılıkları gözetim ve düzenleme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Geleneksel finansal piyasalarda SEC, traderlara, değişimden bağımsız olarak, bir varlığın en iyi fiyatını almasını sağlayan Düzenleyici Ulusal Pazar Sistemini görevlendirdi. Bu durum yatırımlar için bir fiyat eşleşmesi garantisi gibi bir şey ama bu durumda herkesin eşit bir oyun alanına girmesini sağlıyor. Dahası, tüm borsalar aynı fiyatları sunmak zorundalar, daha düşük maliyet ve daha iyi teknoloji sunarak diğer borsalarla rekabet etmek zorunda kalmaları anlamına geliyor.

Kripto para değiş tokuşları bu ilkeyi benimsemediğinden, kripto para birimlerinin fiyatı çok fazla değişkenlik gösteriyor ve borsalar, platformlarını yenilemek için daha az teşvik ediliyor. Kripto para birimleri değer kazanmaya ve ana finans sistemine entegre olmaya devam ederken, finansal vahşi batıda faaliyet göstermeye devam ediyorlar.

Eski teknoloji

Yeni yatırımcılar kripto para alışverişi yapıyorlar.  Yeni üyeler, basit bir web sitesi işlevselliğine sahip eski ticaret sistemleri andıran bir sistemle bu işlemi gerçekleştiriyorlar. Sonuç olarak, sipariş fiyatını veya boyutunu değiştirmek gibi basit bir görevi yapmak zaman zaman zor olabiliyor. Kripto para birimleri, hız ve teknolojik yenilik üzerine kurulu olduğundan bu kısıtlamalar, etkin bir şekilde işlem yapma yeteneklerini engellemekte.

Ne yazık ki, modası geçmiş teknoloji sadece yatırımcı tecrübesi ile ilgili değil. Fiyat dalgalanmaları pazarı bozduğu zaman ticareti durduran algoritma tetikleyicileri, kripto para değiş tokuşların da (borsalar) yetersiz kalıyor. (stop-loss)

Kötü oyuncular

Düzenleyici gözetimin yokluğu ve bolluk, teknolojik sınırlamaları kripto alışverişlerini kötü aktörler için hazır hale getiriyor.

Yüklü bakiyelere sahip traderlar (balinalar), kripto pazarlarını manipüle edebilir ve kripto para birimlerinin değeri üzerinde çok büyük bir etki bırakabilir. "Dump" olarak bilinen bir uygulama, bir traderın bir kripto para fiyatını her iki yönde de değiştirme umuduyla piyasa değerinin üstünde veya altında emir almasını veya satmasını sağlar. Bu hareket yasa dışıdır, ancak düzenleme denetimi olmadığından bunun engellenmesi zor gibi duruyor.

Buna ek olarak, Mt. Gox, 450 milyon dolarlık Bitcoin'i çaldı bir hack işlemi operasyonunun kurbanı olduğu için bu haber manşetlere bu şekilde yansıdı fakat gerçekte hack mi yoksa Mark Kerpeles Bitcoinleri cebe mi indirdi hala belirsiz. Bu durum, yüz milyonlarca dolara mal olan, uzun zamandır devam eden hack listesinde ilk lerinden birisi sadece.

Bu noktada, kripto borsaları bu konularla mücadele sözü veriyor; Ancak, bu durum yalnızca sözlerle kalmaya devam ederse, herhangi bir hack olayı tekrar yaşanabilir.

Ne yapılabilir?

Basitçe belirtmek gerekirse, kripto para piyasalarının gelişmesi gerekiyor ve bunu yapmanın en etkili yolu daha yeni düzenlemelerden geçiyor. Wall Street'te çalışan teknoloji ve düzenleyici altyapı on yıllarca geçen sene ile birlikte çok yaşlanmış durumda. Ancak günümüzün kırılgan kripto para pazarlarından çok daha üstün.

Alexander Kravets, Misafir Yazar

Alexander Kravets, olgun Wall Street teknolojilerini kripto para dünyasına getirmek isteyen bir teknoloji şirketi olan XTRADE.IO'nun kurucularından. NASDAQ'daki günlük işlem hacminin % 4'ünü gerçekleştiren ve 100.000'den fazla müşteriye sahip bir perakende yatırım platformu olan Sogotrade'yi başarıyla başlatan, kendini temizleyen broker / dealer'ın Genel Müdürü olarak görev yapmadan yapmakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ