Rusya merkez bankası ve Maliye Bakanlığı, sınır ötesi ödemelerde kripto kullanımını kolaylaştırma kararını birlikte aldı.

KIRILMA: Rusya, Sınır Ötesi Ödemeler İçin Bitcoin, Ethereum ve Kripto Kullanımını Onayladı

Rusya merkez bankası ve Maliye Bakanlığı, sınır ötesi ödemelerde kripto kullanımını kolaylaştırma kararını birlikte aldı.
Rusya Maliye Bakan Yardımcısı, Rusya dışındaki insanların dijital cüzdanları kullanmaya başladığını ve bu olanağı Ruslara da vermek için ideal bir zaman olduğunu söyledi.
Son gelişmede, Rusya nihayet sınır ötesi ödemelerde kripto varlıklarının kullanımına yeşil bir sinyal verdi. 22 Eylül Perşembe günü, Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı birlikte sınır ötesi kripto kullanımı için bir anlaşmaya vardı.

Rusya'nın yerel haber yayını Kommersant, ülkenin Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev'in şunları söylediğini aktardı:

Şimdi bu kısımda Merkez Bankası ile genel olarak üzerinde anlaşmaya varılmış bir faturamız var… Genel olarak kripto para biriminin nasıl alınacağını, onunla neler yapılabileceğini ve ilk etapta onunla nasıl çözülebileceğini veya çözülemeyeceğini anlatıyor. sınır yerleşimleri.

Mevcut kural, Rus sakinlerinin dijital varlıkları kullanarak sınır ötesi ödeme göndermelerine de izin verecek. Önerilen politika, özellikle Rus vatandaşlarının dijital cüzdanlara erişmesine izin vermeyi amaçlıyor.

Son birkaç haftadır Rusya Merkez Bankası, hükümet yetkilileriyle kripto sınır ötesi ödemeler konusunu tartışıyordu. Bununla birlikte, dijital varlıkları yasal ihale olarak kabul etmemekle birlikte, kripto borsalarının yasal olarak çalışmasına karşı çıkmıştı.

Güçlü Düzenleyici Önlemlerin Sağlanması

Bu ayın başlarında Moiseev, Rus hükümetinin finansal bloğunun kripto kullanımı için “çok katı” bir altyapı önerdiğini söyledi. Ancak Moiseev, sınır ötesi yerleşimler için dijital varlıkların kullanımının yasallaştırılmasını desteklemişti.

Maliye Bakan Yardımcısı ayrıca, yasadışı kripto kullanımını önlemek için uygun düzenlemelerin yapılmasını sağlayacaklarını da kaydetti. Devamında şunları ekledi:

Bir yandan insanlara bunu yapma fırsatı vermek, diğer yandan aklama, uyuşturucu için ödeme vb.

Artık insanlar Rusya Federasyonu dışında kripto cüzdanları açıyor. Bunun Rusya'da yapılabilmesi, bunun Merkez Bankası tarafından denetlenen, kara para aklama karşıtı mevzuatın gerekliliklerine uyması gereken kuruluşlar tarafından yapılması ve her şeyden önce elbette müşterilerini tanıması gerekir. .

Rusya'nın Kripto Para Birimleri İle Karışık İlişkileri

Rusya, son birkaç yıldır dijital varlıklarla oldukça karışık bir ilişki sürdürüyor. 2020'de Rusya, Bitcoin ve diğer kripto varlıklarındaki ödemeleri yasaklamak istiyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dijital varlıkların kullanımını yasaklayan bir yasa tasarısını bizzat imzaladı.

Ancak bu yıl Mayıs ayında Rusya Ticaret Bakanı Denis Manturov, kripto ödemelerini er ya da geç yasallaştıracaklarını söyledi. Rusya'nın son zamanlarda dijital varlıklara aşinalığı, ülkenin bu yıl Ukrayna'yı işgali nedeniyle büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor. Sonuç olarak Rusya, küresel ticarette dünya çapında kullanılan SWIFT finans sisteminden kopmuştur. Bu nedenle, kriptodan yararlanmak, yaptırımların etkisini azaltmanın bir yolu olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ