ProShares kısa Bitcoin ETF'nin piyasaya sürülmesinden sonra, ürüne kurumsal girişler arttı.

Kısa Bitcoin Yatırım Ürünleri, Kurumsal Oyunculardan Büyük Girişler Kaydetti

ProShares kısa Bitcoin ETF'nin piyasaya sürülmesinden sonra, ürüne kurumsal girişler arttı.

Ethereum yatırım ürünleri de bu yılın başlarında yaşanan ciddi çıkışlardan sonra art arda ikinci hafta girişlerine tanık oldu.

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), 20.000 dolar civarında ciddi bir baskı altında işlem görüyor. Geçen hafta, BTC çoğu zaman 19.000 dolar civarında işlem gördüğü için satış baskısı görüldü.

Geçen hafta, kısa Bitcoin yatırım ürünleri, CoinShares'ten gelen verilere göre büyük girişler gördü. CoinShares, “Dijital Varlık Fonu Akışları” raporunda, 27 Haziran ile 1 Temmuz arasındaki haftada dijital varlık ürünlerinin 64 milyon dolar değerinde girişe tanık olduğunu söyledi. Bunlardan, kısa Bitcoin ürünleri yüzde 80 veya 51,4 milyon dolarlık yatırımı temsil ediyordu.

ABD merkezli yatırımcılar 46,2 milyon dolar ile büyük bir paya sahip oldu. Kısa BTC yatırım ürünlerine olan talep, ProShares'in 22 Haziran'da ilk kısa Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) başlatmasının ardından önemli ölçüde yükseldi. ProShares kısa Bitcoin ETF, BITI kodu altında işlem görüyor. Vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla Bitcoin kısa devre maruziyeti sunar. CoinShares raporunda şunlardan bahseder:

Bu, yatırımcıların cari fiyatlarla uzun pozisyonlara eklediklerini ve kısa Bitcoin'e girişlerin muhtemelen yenilenen olumsuz duygulardan ziyade ABD'de ilk kez erişilebilirlik nedeniyle olduğunu vurguluyor.

Rapora göre Brezilya, Kanada, Almanya ve İsviçre'den kurumsal yatırımcılar kripto yatırım ürünlerine toplam 20 milyon dolar akıttı. Öte yandan İsveç, bu rakamı 1,8 milyon dolarlık net çıkışla kısmen dengeledi.

2022'de şimdiye kadarki kısa Bitcoin (BTC) girişleri 77,2 milyon doları aştı. Bu rakam, yalnızca 213,5 $'lık girişe sahip çok varlıklı ürünlerin ve girişleri 110,3 milyon $'lık kısa Solana ürünlerinin gerisinde kaldı.

Kripto Varlık Girişleri

Geçen hafta, Ethereum'a (ETH) maruz kalma sunan kripto varlık ürünleri, 4.9 milyon dolarlık net girişlere tanık oldu. Bu, 11 hafta ardışık çıkıştan sonra Ethereum (ETH) ürünleri için arka arkaya ikinci giriş haftasıydı. Geçen hafta, Ethereum (ETH) fiyatı da 1.200 doların üzerine fırladı.

Ancak bu yıl şimdiye kadar, Ethereum yatırım ürünlerinden 450,9 milyon dolarlık net çıkış var. Geçen hafta sonu boyunca Ethereum, fiyatların 1.000 dolara düşmesiyle bir kez daha satış baskısı altındaydı. Ancak ETH, değişken fiyat hareketleriyle devam ediyor ve şu anda 141 milyar dolarlık piyasa değeri ile 1.156 dolar seviyesinden yüzde 10 artışla işlem görüyor.

Bununla birlikte, mevcut fiyat artışının onu daha ileriye götürecek bir katalizörü olmadığı için bu, ETH için başka bir ölü kedi sıçraması olabilir. Küresel makroekonomik koşullar belirsizliğini koruyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının daha yüksek olması muhtemel ve ABD'nin resesyona girme riskleri artıyor.

ETH için bir başka ilgili sinyal, zincir üstü ölçümlerdir. Zincir içi veri sağlayıcısı Santiment'e göre, borsalara ETH arzı altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Veri sağlayıcı şunları belirtiyor: “Ethereum fiyatı, Amerika'nın doğum gününde hafif bir şekilde ~ 1.120 $'a yükseldi. Bununla birlikte, $ETH borsalara hızla geri dönmeye devam ediyor ve 2022 yükseklerini kırmaya yakın. Döviz cüzdanlarında djitali paralar yükselirken daha yüksek bir satış riski var”.

Öte yandan, CoinShares raporu şunları belirtiyor: “Çok varlıklı çoklu kripto  yatırım ürünleri, toplam 4,4 milyon ABD Doları tutarında giriş gördü ve bu yılın yalnızca 2 haftasında küçük çıkışlarla birlikte son olumsuz duygulardan en az etkilenen ürün olmaya devam ediyor”.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ