Ham Petrol fiyatları Ocak ayında 66 doların üzerinde iken Nisan ayında 26 doların altına düştü. Fiyatlarda bu kadar büyük bir düşüşün çeşitli sektörler üzerinde önemli etkileri bulunuyor.

Kıyametin Habercisi mi?: Kara Altın 4 Ayda Nasıl Yüzde 65

Ham Petrol fiyatları Ocak ayında 66 doların üzerinde iken Nisan ayında 26 doların altına düştü. Fiyatlarda bu kadar büyük bir düşüşün çeşitli sektörler üzerinde önemli etkileri bulunuyor.

Ham Petrol, hayatımızın her kesiminde bir etkiye sahiptir. Uçakta kullanılan Havacılık Türbini yakıtından dudak kremi olarak kullanılan 'vazelin'e kadar her şeyde Ham Petrol'den kaynaklanır.

Ham Petrol, ülkelerin GSYİH üzerinde önemli bir etkiye sahip. Genellikle Ödemeler Dengesi'nin önemli bir bileşenidir.

Ham Petrolü Anlamak: Türleri ve Fiyatlandırması

Çeşitli parametrelere dayalı olarak birçok farklı Kaba sınıflandırma yapılıyor. Bununla birlikte, ana kriterler:

Batı Teksas Orta Düzey (WTI)

Brent Karışımı

Orta Doğu Ham Petrolü

Ham Petrol fiyatlandırması Arz ve Talep tarafından yönetilmektedir.

Fiyatlandırması aynı zamanda büyük Petrol üreten ülkelerin karteli tarafından kontrol edilir.

Ham Petrolün Finansal Piyasalardaki Önemi

Finansal Piyasalardaki en büyük işlem gören emtialardan biridir. Spot piyasada olduğu gibi türev sözleşmelerle de işlem görmektedir.

Son zamanlarda, Ham Petrol fiyatları çok değişken olmuştur. Sadece son üç ayda % 65'ten fazla düştü.

1 Ocak: Ham Petrol, 66.31 $ 'dan işlem gördü

1 Nisam: Fiyat 25,22 $

Ham Petrol fiyatları neden düşüyor?

COVID-19 salgını birçok işletmeyi kapatmaya zorladı.

Ülke çapında kilitlenmeler, insanların arabalarını çıkarmadıkları anlamına geliyor. Böylece yakıt talebi azaldı.

Uçak gemilerinin çoğu artık gezgin olmadığı için filolarını toprakladı.

Son olarak, Petrol fiyatları Finansal piyasalarda gerçekleşen ticaretten de etkilenmektedir. Yatırımcılar şu anda sermayelerini kaybetme korkusuyla pazarlardan çekiliyor.

Ham petrolün bu kadar büyük bir fiyat düşüşünün neden iyi bir işaret olmadığını anlayalım.

Ham Petrol fiyatlarında büyük ve ani bir düşüş, bazı ülkelerin ekonomileri üzerinde derin ve kalıcı bir etkiye sahiptir.

Ham Petrol arama pahalı bir olaydır. Binlerce kilometreyi dünyanın yüzeyine delmek için yüksek performanslı makineler gerekir. Petrol üretimi yapan şirketler, Ham Petrolü ucuza çıkarırsa kârlı olmayacak. Tüm keşif ve üretimi durdurmak, Ham Petrol kıtlığına yol açacaktır. Benzin, dizel, benzin Ham petrolün nihai ürünleridir. Böylece, Crude eksikliği otomobiller, otobüsler ve hatta uçaklar için yakıt eksikliğine dönüşür! O zaman herhangi bir seyahat için hayır!

Büyük ölçüde Petrol ihracatına bağımlı olan Suudi Arabistan, İran gibi ülkelerin ekonomileri parçalanacak.

Artık dünya yüzeyinin altında bulunan Petrol rezervuarlarında küresel Petrol seviyesi düştüğüne göre, geleneksel olmayan petrol geri kazanım yöntemleri benimseniyor. Bu şeyl yağı olarak bilinir. Shale Oil'in çıkarılması, Petrol fiyatları şu anda olduğundan çok daha fazla olmadıkça, geçerli olmayacak çok pahalı bir çile. ABD'de Teksas gibi şehirler, bu fiyat düşüşü nedeniyle milyonlarca kişi işini kaybetti.

Ham petrolün bu fiyat düşüşünde umut ışığı var mı?

Boyalar, Lastik üretimi gibi sektörler hammaddelerinin büyük bir kısmını Hammaddeden alır. Bu endüstriler fiyat düşüşünden büyük fayda sağlayacaktır.

Ham gereksinimlerinin% 80'ini ithal eden Hindistan gibi ülkeler bir fiyat düşüşüne sevinecekler. Bu, ülkenin Cari İşlemler Açığının (CAD) durumunu iyileştirecektir.

 Tüm bu ham petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, fiyatlandırmada bir denge olması gerekiyor. Aksi takdirde, üretim ve keşif devam etmeyecek ve büyük bir Ham Petrol kıtlığına yol açacaktır. Son zamanlarda, ABD Başkanı Donald Trump, Petrol fiyatlarını sabitlemek için üretim kesintilerine başvurmak üzere Rusya ve Suudi Arabistan ile bir görüşme yaptı. Ham Petrol fiyatları, açıklamanın hemen ardından % 35 arttı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ