Bu yazımızda sizlere Klaytn (KLAY) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve KLAY Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Klaytn (KLAY) Nedir? İşte Tüm Ayrıntılarıyla Kripto Para Birimi KLAY Coin

Bu yazımızda sizlere Klaytn (KLAY) Nedir? sorusunun cevabını verecek ve KLAY Token ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler sunacağız.

Klaytn (KLAY) Nedir?

Klaytn, Kore'nin internet devi Kakao'nun dünya çapında 50 milyon kullanıcıya sahip blok zinciri kolu Ground X tarafından geliştirilen halka açık bir blok zinciridir. Kakao, mevcut blok zinciri teknolojisinin performans sınırlamaları nedeniyle çevrimiçi ve mobil öncelikli hizmetlerin karşılaşabileceği herhangi bir darboğazdan kaçınmak için tescilli bir blok zinciri platformu oluşturdu.

Klaytn protokolü, protokolün uzun vadeli gelişimine katkıda bulunacak ekosistem oluşturucular ve hizmet sağlayıcılardan oluşan Governance Council tarafından yönetiliyo. Yönetim konseyi, diğerleri arasında Kakao, Binance, MakerDao, Hashkey, Worldpay, LG Electronics gibi küresel işletmelerden oluşan en büyük blok zinciri konsorsiyumlarından biridir.

Klaytn, Asya'da NFT'lerin, Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) ve ötesinin fiili platformu olmayı hedefliyor. Klaytn ayrıca Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) için bir temel yazılım platformu geliştirmek için küresel lider kurumlarla birlikte çalışıyor.

KLAY, Klaytn Ağının yerel yardımcı program tokenidir ve aşağıdaki kullanım durumlarına sahiptir:

Ağ kullanımı: Kullanıcılar, ETH'ye benzer şekilde Klaytn Ağındaki işlemler için KLAY tokenlerine ihtiyaç duyacaktır.

Getiri Çiftçiliği: Kullanıcılar, diğer projelerin tokenlerini toplamak için çeşitli DeFi protokollerinde (KLAYswap, KLAYstation) likidite sağlayabilir veya KLAY stake ödülleri kazanmak için KLAY tokenlerini stake edebilirler. Stake edilen KLAY tokenleri (sKLAY), likidite madenciliği için de kullanılabilir.

NFT'lerin Basılması: Kullanıcılar, Klaytn Ağı aracılığıyla basılan NFT'leri listelemek için OpenSea ile ortaklığı olan Klaytn Ağı'nda NFT basabilir.

Klaytn Mainnet Cypress, bir saniyelik blok oluşturma aralığı ve anında işlem kesinliği ile saniyede 4.000 işleme kadar yüksek verim sağlayabilir. Klaytn, blok zinciri ağının özellikleriyle başa çıkmak için PBFT'yi değişikliklerle uygulayan İstanbul BFT'nin optimize edilmiş bir sürümünü kullanıyor.

Ana ağ başlatıldığında, blok başına 9.6 KLAY basılacaktır. Bu, oluşum sırasında verilen 10 milyar KLAY'a karşı yıllık %3'lük bir enflasyon (yaklaşık 300 milyon KLAY) anlamına gelir (yıllık enflasyon oranı, Klaytn Yönetişim Süreci yoluyla değişebilir).

24 Haziran 2021 itibariyle, toplam KLAY arzı 10.602.731.555 (Genesis'te 10 milyar KLAY + enflasyon) ve mevcut dolaşımdaki arz 2.476.554.233 KLAY'dir. Bu rakam toplam token arzının yaklaşık %23.36'sıdır.

Binance’te bu linkten hesap açarak %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ