Metaverse alanının eğitim faaliyetleri için büyük bir kolaylık sağlayacağına daha önceki yazılarımızda işaret etmiştik.

Metaverse alanının eğitim faaliyetleri için büyük bir kolaylık sağlayacağına daha önceki yazılarımızda işaret etmiştik. Bu çerçevede ben de bir projeden sizleri haberdar etmek istiyorum. Malum duyulmayınca bazı şeyler bilinmiyor. Bilinmeyince de yeni nesilleri yönlendirmek zorlaşıyor.

Bahsedeceğim projenin ismi Yarını Kodlayanlar projesi. Proje Türkiye Vodafone Vakfı ile Habitat Derneğinin ortak projesi. Dile kolay, şimdiye kadar 81 ilde teknoloji sınıfları kurarak 242 bin çocuğa kodlama eğitimi verdiler. Olağanüstü bir gayret gerçekten.

Proje bu kadarıyla yetinmedi. Yeni bir hamle daha başlatarak  bu defa 13 yaş üzerindeki çocuklara metaverse ortamında kodlama eğitimi vermeye başladı. Verilen eğitimlerin Sanal Gerçeklik(VR) gözlükleriyle yapıldığını belirtelim.

Projenin amacı gerçekten de takdiri hak ediyor. Konuyla ilgili konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel amaçlarının çocukları teknoloji alanındaki en güncel kavramı ve uygulamalarla tanıştırmak olduğunu vurgulayarak Metaverse’te verecekleri eğitimler ile çocukların dijital geleceğe hazırlanma noktasında hedeflerinde önemli bir kilometre taşına ulaşacaklarını belirtiyor.

Süel ayrıca hamlelerinin sadece bunlarla sınırlı olmayacağına da dikkat çekerek gelişen teknolojiler ile birlikte metaverse alanındaki eğitim yolculuklarının daha da zenginleşerek devam etmesini hedeflediklerini vurguluyor.

Artık herkesin duyduğu bir kavram olan Metaverse henüz emekleme aşamasında olsa da eğitim noktasında fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunacağına inanıyorum.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ